Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szybsze przyznawanie NIP i REGON

26-06-2014, 13:50

Zakładanie firm będzie przebiegać szybciej, bo przedsiębiorcy podlegający wpisowi do KRS szybciej uzyskają NIP i REGON. Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

robot sprzątający

reklama


Dziennik Internautów wspominał już w przeszłości, że trwają prace nad szybszym przyznawaniem numerów NIP i REGON. Dzisiaj Sejm przyjął projekt nowelizacji Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo ma ułatwić przedsiębiorcom zakładanie firm, usprawniając funkcjonowanie tzw. jednego okienka.

Szybsze rozpoczęcie działalności

Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, a po zmianach ten okres ma się skrócić do 7 dni. Wszystko dzięki temu, że identyfikator NIP oraz numer REGON będą nadawane automatycznie podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego. Odbędzie się to przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego.

>> Czytaj także: Nadchodzi koniec "klauzulowych pozywaczy". E-sprzedawców to ucieszy

Nadane identyfikatory będą także automatycznie zamieszczane w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania przez sąd rejestrowy  orzeczenia w tym zakresie. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność gospodarczą.

 

Zobacz także:

Business Creator. Jak zbudować biznes. Kurs video

Po co się uczyć na swoich błędach, skoro można uczyć się na cudzych? Ten niezwykle praktyczny kurs video pozwoli Ci uniknąć fundamentalnych błędów i nerwów, które zamiast do sukcesu w biznesie mogą prowadzić wprost do załamania nerwowego. Dostarczy Ci praktyczną wiedzę i bezcenne wskazówki, dzięki którym pchniesz swoją firmę na nowe tory, a jej prowadzenie znowu będzie sprawiać Ci frajdę.*

Z punktu widzenia nowej firmy działanie ograniczy się do złożenia wniosku o wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Informacje zawarte w KRS będą stanowić podstawowy pakiet danych, z których korzystać będą inne instytucje – urząd skarbowy, GUS i ZUS. Urzędy będą między sobą wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy.

Co z pozostałymi danymi?

Obowiązek zgłoszeniowy po stronie przedsiębiorcy zostanie ograniczony do tzw. danych uzupełniających, które nie podlegają wpisowi do KRS, ale są istotne np. dla GUS lub ZUS. Chodzi o dane takie, jak numer rachunku bankowego, dane kontaktowe, przewidywana liczba zatrudnianych i in.

Przedsiębiorca będzie zamieszczał te dane na jednym formularzu i składał w ciągu 21 dni od wpisu do KRS w urzędzie skarbowym, który przekaże je do GUS i ZUS. Składanie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez podmiot działalności gospodarczej.

>> Czytaj także: Jak sprawdzić swój NIP?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E