Szwecja: Pierwszy oskarżony o p2p uznany winnym

13-02-2012, 07:44

Precedensowy wyrok w Szwecji - pierwsza osoba, której postawiono zarzuty dzielenia się plikami chronionymi prawami autorskimi, uznana została winną.

Pierwszy Szwed, któremu postawiono zarzuty dzielenia się plikami chronionymi prawami autorskimi, został przez sąd uznany winnym. Oskarżenie przeciwko mężczyźnie wniosły wytwórnie filmowe - 20th Century Fox, Sony oraz Paramount Pictures, które zyskały dodatkowo wsparcie od Universala, Warner Bros. oraz Disney'a. Sam oskarżony może mówić o wielkim pechu - w Szwecji rzadko bowiem pozywa się indywidualnych internautów, gdyż niezwykle trudno jest ustalić ich tożsamość. W tym przypadku było jednak inaczej.

Czytaj także: TPB: Twórcy serwisu trafią do więzienia

W roku 2010 policja zapukała do drzwi jego domu, chcąc ustalić, kto jest właścicielem tej nieruchomości. Pytanie dotyczyło jednak zupełnie innej sprawy. Policja nie była zainteresowana mężczyzną, jednak skonfiskowała jego komputer. Po jego zbadaniu okazało się, że znajduje się tam klient uTorrent z dziesiątkami pobranych z sieci filmów. To wystarczyło, by prokurator Frederick Ingblad wniósł akt oskarżenia - podaje TorrentFreak.

Oskarżony bronił się przed sądem, twierdząc, że zaraz po pobraniu filmu usuwał go z torrenta, by zminimalizować ilość danych, którymi się dzielił. Dodał także, że zmniejszył prędkość wymiany plików, by móc grać w gry online. Mając w ręku dowody świadczące inaczej, sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom i uznał mężczyznę winnym dzielenia się 60 filmami. Występek miał mieć miejsce między lutym a grudniem 2010 roku.

Sąd nie wymierzył jednak, wbrew żądaniom prokuratora, kary więzienia, a jedynie karę grzywny. 25-letni mężczyzna musi zapłacić 6 tysięcy koron szwedzkich, czyli równowartość niespełna 2900 złotych. Ingblad jest niezadowolony z wyroku - podkreśla, że działanie skazanego można porównać do cotygodniowej kradzieży jednego filmu w sklepie. Oczekuje się, że wyrok zostanie zaskarżony. Prokurator ma na to czas do 29 lutego.

Czytaj także: P2P oficjalną religią


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930