Sztuka palenia cygar

17-10-2014, 19:03

Tytoń od zarania dziejów wśród Indian był symbolem religijnym. Począwszy od obrzędów, a skończywszy na politycznych dywagacjach. Historia ukazała, jak często Indianie sięgali po fajki pokoju i wraz ze swoimi sprzymierzeńcami wypalali ówczesne cygara. Europa poznała cygara dopiero po podróży Krzysztofa Kolumba, który natknął się na Kubę, gdzie żyły dzikie plemiona raczące się ówczesnym rodzajem cygar. To właśnie Kolumb przywiózł od Hiszpanii pierwsze cygara (tytoń zawinięty w zasuszone liście kukurydzy). Od tamtej pory cygara stały się oznaką luksusu i wyrafinowania.

Cygara, fot. shutterstock.com
Cygara
, fot. shutterstock.com

Budowa cygara

Każde cygaro składa się co najmniej z 4 części. To stopa, korpus, głowa i pierścień. Cygara robione ręcznie mają dodatkową, piątą część o nazwie kapturek, który zapobiega samoczynnemu rozwijaniu się cygar.

Maszynowe skręcanie cygar w najłatwiejszy sposób odróżnia brak wspomnianego kapturka. To nie jedyna różnica - ręcznie robione cygara tworzone są z pojedynczych liści. Maszynowe natomiast z sieczki tytoniu, co znacząco wpływa na jakość i smak. Wewnętrzna budowa cygara składa się z 3 elementów - wkładka, zawijacz i owijacz. Wkładka to pierwsza i najważniejsza część cygara. O smaku stanowi zawijacz, który jest mieszanką mocno ubitego tytoniu. Owijacz to natomiast wyselekcjonowany liść, który pełni walory estetyczne.

Przechowywanie cygar

Poprawne przechowywanie cygar ma znaczący wpływ na ich walory smakowe. Najczęściej poleca się przechowywać cygara w specjalnym humidorze, czyli skrzynce, która utrzymuje stały poziom wilgoci. Zapobiega to wysuszaniu się cygara i zatrzymuje wszystkie walory smakowe, których tak bardzo pragniemy. Gdy cygaro za bardzo wyschnie, traci swój aromat i smak. Humidory bardzo często są dodatkowo zdobione, co podnosi ich wartość.

Bardzo ważne - w humidorach zainstalowane są specjalne nawilżacze, które wypełnia się tylko wodą demineralizowaną. Dzięki temu zapewnimy należyte warunki naszym cygarom (idealne warunki to 18-19 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 70%).

Cygara kupisz w sklepie: krolestwotytoniu.pl – zapraszamy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


Tematy pokrewne:  

tag Tytońtag krolestwotytoniu.pltag cygarotag cygara


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.