Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szkodniki w Polsce: Liczba infekcji rośnie

15-03-2010, 09:08

Miasta, które zakwalifikowały się do dziesiątki najczęściej atakowanych, odpowiadają już za niespełna 80% infekcji w całym kraju - wynika z raportu na temat aktywności szkodliwych programów na terenie Polski w lutym, przygotowanego przez firmę Kaspersky Lab.

Najczęściej infekowane polskie miasta
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta
Na najwyższej pozycji znalazła się Warszawa, co jest już normą w zestawieniach Kaspersky Lab. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław, który w porównaniu ze styczniowym rankingiem podwoił liczbę zarażeń. Zamiast Gdyni, która wypadła z listy, na dziesiątym miejscu pojawił się Olsztyn.

Zamieszczona obok mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor odpowiada procentowemu udziałowi danego województwa w infekcji kraju:

  • Poziom infekcji w poszczególnych województwach
    fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach
    poniżej 1,5% - kolor zielony,
  • między 1,51% a 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy,
  • między 9,01% a 20% - kolor czerwony,
  • powyżej 20% - kolor bordowy.

Warto zauważyć, że aż w czterech województwach zanotowano liczbę infekcji poniżej 1,5% - na tytuł najbezpieczniejszych zasłużyły województwa opolskie, świętokrzyskie, lubuskie oraz podlaskie. Województwo dolnośląskie, oznaczone kolorem czerwonym, zawdzięcza wysoką pozycję głównie swojej stolicy - Wrocławiowi. W zestawieniu prowadzi wciąż województwo mazowieckie.

>> Czytaj także: Luki w popularnym oprogramowaniu głównym zagrożeniem dla użytkowników

Szkodniki czyhające na polskich internautów
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki czyhające na polskich internautów
Liderem rankingu szkodliwych programów występujących najczęściej na komputerach polskich internautów pozostał w lutym HEUR:Trojan.Win32.Generic, którego udział w liczbie infekcji sięga 10,64%. Największy wzrost - aż o 13 pozycji - zanotował EZula.heur, który rozpowszechnia się poprzez spam, strony pornograficzne oraz sieci P2P. Jego głównym zadaniem jest łączenie się z określonymi serwerami i pobieranie z nich innych zagrożeń. Największy spadek - o 6 pozycji - zaliczył Krap.ag rozprzestrzeniający się m.in. za pomocą poczty elektronicznej. Jednym z zadań tego szkodnika jest pokazywanie fałszywych alertów systemu Windows.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab