Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Systemy niszowe - prognozy 2006, cz. 2: systemy amigowe

05-01-2006, 19:14

O tym, że amigowy świat jeszcze nie zginął informowaliśmy jesienią ubiegłego roku, przy okazji krakowskiego zlotu użytkowników tych komputerów. Nie zginął, a co więcej, od czasu upadku Amigi wbrew powszechnej opinii powstawał zarówno nowy sprzęt, jak i nowe oprogramowanie.

Dwa systemy

Na bazie dawnego systemu utworzono dwa nowe. Pierwszy, to znajdujący się obecnie w fazie pre-release AmigaOS4 (przeznaczony dla komputerów AmigaONE oraz microA1), drugi zaś to MorphOS (dla maszyn typu Pegasos). Oba są kompatybilne ze swym "przodkiem" - AmigaOS3.1 - choć nie są kompatybilne ze sobą nawzajem.

- Wydaje mi się, że waga, na której szalach można położyć zarówno jasne jak i ciemne strony nadchodzącego roku, zachowałaby równowagę - mówi zapytany o amigowe prognozy na rok 2006 Sebastian Rosa, redaktor Polskiego Portalu Amigowego.

Jako jedną z negatywnych spraw, które się prawdopodobnie utrzymają, Sebastian Rosa wymienia podział środowiska, który nastąpił dwa-trzy lata temu. Chodzi tu o spór, czy MorphOS można nazwać systemem amigowym, a Pegasos - Amigą. Problem ten co prawda wynika raczej z zawirowań prawnych, aniżeli faktycznych cech MorphOSa (który jak wspomniano ma wspólne korzenie z AmigaOS4), niemniej budzi wśród dzisiejszych amigowców gorące emocje.

- Deweloperzy wyciągają do siebie ręce, udaje im się znaleźć wspólny język, wspólnie pracują, powstaje wiele wspólnych interesujących inicjatyw, lecz niestety ginie to wszystko w zarodku z powodu wojujących ze sobą "użyszkodników" (jak to lubią ich określać programiści) - komentuje Rosa - Ów sztuczny podział może powoli zacząć się zacierać, ale może też nabierać na sile.

AmigaOS4

W roku 2006 możemy się spodziewać ostatecznej wersji AmigaOS4.0. Wydarzenie to może przypomnieć o Amidze i przy okazji spowodować pojawienie sie nań nowych programów - jak przewiduje Sebastian Rosa - przede wszystkim portowanych z innych systemów.

- Czy jednak przybędzie nowych użytkowników Amigi? Czy wrócą ci, którzy odeszli? Choć na to liczy Hyperion Entertainment [firma zajmująca się rozwojem AmigaOS4 - przyp. red.] nie sądzę, gdyż z drugiej strony naszej wagi mamy brak nowego sprzętu, na którym ten system miałby działać, a który - w moim mniemaniu - nie ma szansy trafić w przyszłym roku na półki - zastanawia się Rosa.

MorphOS

Niedawno na jednym z forów internetowych, ktoś zapytany o różnice pomiędzy AmigaOS4 a MorphOSem spotkał się z odpowiedzią, iż o ile ten pierwszy jest ostatnio rozwijany ale ma kłopot z bazą sprzętową, o tyle w przypadku drugiego jest dokładnie odwrotnie. Sprzęt dla MorphOSa, jak mówi Sebastian Rosa, "wydaje się być idealną platformą dla amigowców nowej generacji".

- Niemniej, rozwój systemu jakby staje w miejscu. Deweloperzy teoretycznie są, teoretycznie pracują, ale nic ponadto nie mówią - dodaje Rosa i wyraża nadzieję, że tym, co może ich zdopingować, jest premiera AmigaOS 4.0.

OpenHardware

Istnieje jednak pewien czynnik, który w najbliższym czasie ma szansę przyciągnąć uwagę wielu osób do świata post-amigowego, a w konsekwencji być może stanie się dodatkowym dopingiem dla deweloperów, by jednak ruszyli do przodu z pracami nad MorphOSem.

Tym czynnikiem jest decyzja udostępnienia planów, produkowanej przez firmę Genesi, płyty głównej Pegasosa (opartej na procesorach PowerPC) na licencji open source. Publikację planów zapowiedziano na dzień 9 stycznia 2006, a więc już za kilka dni.

Warto zwrócić uwagę, iż amipochodny MorphOS nie jest jedynym systemem, który można uruchomić na Pegasosach. Swoje wersje dla tej platformy ma również kilka dystrybucji Linuksa, NetBSD, a przez emulację także Mac OSX.

Popularyzacja Pegasosa

Pod koniec ubiegłego roku Pegasosa i MorphOSa propagowano również w inny sposób - który może wkrótce stanowić dobre tło informacyjne dla otwarcia specyfikacji płyty Pegasosa. Tym pomysłem było stworzenie "Księgi Pegasosa" - ponad stustronicowego dokumentu PDF poświęconego Pegasosowi i działających na nim systemów operacyjnym. Po wersji francuskiej powstało angielskie tłumaczenie, a kolejne (w tym i polskie) są w trakcie opracowania.

Co warto życzyć amigowcom na nadchodzący rok? Sebastian Rosa życzy im dogadania się i "by AmigaOS 4.0 dał się uruchamiać na komputerze Pegasos. To niewiele i trzeba po prostu chcieć". Zdaniem Rosy może to dać Amidze szansę na to, by stała się ponownie zauważalna, a nie traktowana jak komputer sprzed epoki ze stacją dyskietek.


W następnym odcinku prezentacji systemów niszowych przyjdzie czas na Syllable.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Przestrzenna muzyka MP3



Ostatnie artykuły:






fot. Freepik




fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag Pegasostag MorphOStag Amiga