Światłowody w każdym nowym budynku - nowy cel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

13-09-2012, 15:07

Każdy nowy budynek wielorodzinny ma posiadać instalację światłowodową - uważa Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC), które pracuje nad przepisami w tym zakresie. Przedstawicielka MAC twierdzi, że chodzi nie tylko o infrastrukturę, ale o "budowanie potrzeby posiadania internetu".

Małgorzata Olszewska - wiceminister Administracji i Cyfryzacji - powiedziała agencji Newseria, że resort pracuje nad przepisami, które zagwarantują, że każdy nowo wybudowany budynek wielorodzinny będzie "wyposażony w instalację światłowodową, w infrastrukturę telekomunikacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu". MAC zapewnia, że opracowanie nowych przepisów poprzedzono analizą finansową skutków ich wprowadzenia.

My na to patrzymy z perspektywy celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, która sama w sobie jest odpowiedzią na to, co się dzieje na świecie, na to, jak rozwijają się inne kraje, np. Stany Zjednoczone, Korea czy Japonia, gdzie dostęp do internetu jest na znacznie wyższym poziomie aniżeli w niektórych krajach Europy (...) Drugą bardzo ważną rzeczą, którą też staramy się podkreślać, jest to, żeby budować w ludziach potrzebę korzystania z internetu - mówiła pani wiceminister.

Czytaj: Spółdzielnie mieszkaniowe ukarane za blokowanie operatorów

Idea umieszczania infrastruktury telekomunikacyjnej w budynkach nie jest całkiem nowa. 12 marca 2009 r. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od tego czasu inwestorzy mają obowiązek wyposażenia budynku w instalację telekomunikacyjną. Przedstawicielka MAC mówi jednak o czymś więcej - o światłowodach oraz o uregulowaniu w tej kwestii w całkowicie nowy sposób.

Przepisy musieliśmy przekazać do Komisji Europejskiej do notyfikacji – mówiła Małgorzata Olszewska. – Komisja bada, czy zachowaliśmy równe warunki dostępu wszystkich operatorów, nie tylko kablowych, ale też infrastrukturalnych i satelitarnych.

"Równe warunki dostępu" to dość ciekawe zagadnienie w kontekście innego problemu. Zdarza się, że infrastrukturę w budynku lub na osiedlu zapewnia określony operator, a to sprzyja tworzeniu się osiedlowych monopoli na usługi dostępu do internetu. To całkiem inne zagadnienie, jednak ma ono nie mniejsze znaczenie niż wymagania stawiane nowym budynkom.

Inna sprawa, że działania MAC zbiegają się z dążeniami Komisji Europejskiej, która chce nowych sieci, ale bez rozkopanych dróg i innych drastycznych robót inżynieryjnych. Odpowiednia infrastruktura w budynkach będzie ułatwieniem także dla operatorów.

Czytaj: UE chce nowych sieci, ale bez rozkopanych dróg


Następny artykuł » zamknij

Budzimy polski e-biznes

Źródło: Newseria
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy