Świąteczne prezenty a PIT

Jak opodatkowane są bony, talony oraz świąteczne prezenty rzeczowe, które pracownicy otrzymują z okazji świąt? Czy ma znaczenie, jeśli pracodawca finansuje je ze środków obrotowych lub z ZFŚS?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia polscy pracodawcy często decydują się obdarowywać swoich pracowników. Bez względu na cel i motywację, pracodawcy powinni rozdawać prezenty z rozwagą, aby ich pracownicy nie uzyskali niespodziewanego dodatkowego przychodu do opodatkowania.

Co do zasady wszystkie świadczenia na rzecz pracowników stanowią przychody ze stosunku pracy, od których pracodawca zobowiązany jest pobrać należne składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku wszelkich świadczeń rzeczowych (np. koszy z prezentami) składki i podatek pracodawcy potrącają z podstawowego wynagrodzenia pracownika albo do prezentu dodają wartość składek i zaliczki na podatek (tzw. ubruttowienie). W tym drugim przypadku pracownik pieniędzy nie otrzymuje, ale jego pensja nie ulega dodatkowemu uszczupleniu. Pracodawca, na ogólnych zasadach, może zaliczyć wartość prezentu brutto do kosztów uzyskania przychodów. Te same zasady dotyczą bonów czy talonów wymienianych na towary i usługi.

Jeśli jednak zostaną spełnione następujące warunki wręczenie prezentu nie spowoduje powstania przychodu po stronie pracownika:

  • prezentem będzie świadczenie rzeczowe (ale nie bon czy talon),
  • zostanie on sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS),
  • wartość prezentu i innych świadczeń z ZFŚS w ciągu roku podatkowego nie będzie przekraczała 380 złotych.

Od prezentu sfinansowanego z ZFŚS nie są należne składki na ubezpieczenia. Ponadto pracodawca nie zaliczy wydatków na taki prezent do kosztów uzyskania przychodów – do kosztów mógł bowiem zaliczyć same odpisy na ZFŚS. Jeżeli wartość świadczeń finansowanych dla danego pracownika z ZFŚS w ciągu roku przekroczy 380 złotych, opodatkowana będzie tylko nadwyżka ponad tę kwotę.

Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w TGC Corporate Lawyers

Zobacz także: 50 pomysłów na prezenty z sieci pod choinkę


Następny artykuł » zamknij

Problemy z systemem Android


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.