Super Sobota: Amerykanie nie dopisali na zakupach

24-12-2009, 12:30

Wysokie bezrobocie oraz pogoda sprawiły, że ostatni przedświąteczny weekend zakupowy nie przyniósł lepszych wyników od zeszłorocznych.

27 listopada, czyli tegoroczny Czarny Piątek, przyniósł bardzo dobre wyniki sprzedażowe. W Stanach Zjednoczonych wyznacza on początek świątecznego sezonu zakupowego. W tym dniu Amerykanie wydali w sieci 595 milionów dolarów, o 11 procent więcej niż podczas ubiegłorocznego Czarnego Piątku. Jednocześnie jednak podkreślono, że listopadowa sprzedaż była już tylko o 3 procent wyższa niż w 2008 roku.

>> Czytaj więcej: USA: Jak bardzo czarny był Czarny Piątek?

Super Sobota, czyli ostatnia sobota przed Bożym Narodzeniem to także ważny dla amerykańskiej gospodarki wskaźnik koniunktury w handlu. W tym roku nie ma jednak zbyt wielu powodów do zadowolenia. Jak podaje ShopperTrak, w tym dniu Amerykanie wydali 6,9 miliardów dolarów - o 12,6 procent mniej niż rok wcześniej i o 20,7 procent mniej niż w rekordowym 2007 roku.

Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać jednak należy nie tylko w ostrożności Amerykanów (bezrobocie jest na rekordowo wysokim poziomie), ale także w pogodzie. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Wschodnie Wybrzeże, zmagały się ze śnieżycami, silnym wiatrem oraz niskimi temperaturami. Wiele osób zastosowało się do wezwań władz i pozostało w domach.

W piątek, sobotę i niedzielę przedświąteczną łączne wydatki Amerykanów sięgnęły 18,8 miliardów dolarów - tutaj także zanotowano spadek, ale już tylko o 2,1 procent. Przedświąteczny tydzień był jednak udany dla sklepów internetowych - wartość zrobionych w nich zakupów wzrosła o 6 procent, do poziomu 4,8 miliardów dolarów. 15 grudnia zanotowano najwyższy poziom wydatków online - 913 milionów dolarów - podała agencja Reuters.

Analizując mnogość danych statystycznych dotyczących świąt warto jednak mieć na uwadze, że to tylko jeden z wielu aspektów Bożego Narodzenia. Okres ten to bowiem przede wszystkim niezwykle ważne wydarzenie religijne, okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także do zastanowienia się nad swoim życiem.

>> Czytaj także: Święta: rodzina, jedzenie i... praca z przymusu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zakupy onlinetag Stany Zjednoczone
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy