Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Styczniowe mrozy wytępiły szkodniki?

02-02-2006, 15:31

Firma Kaspersky Lab opublikowała listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w styczniu 2006 r. Ogólnie, styczeń był jednym z najspokojniejszych miesięcy od długiego czasu, bez poważniejszych incydentów czy epidemii wirusowych.

robot sprzątający

reklama


Chociaż robaki z rodziny Feebs i Nyxem wywołały w styczniu spore zamieszanie w mediach, żaden z nich nie spowodował znaczących zmian w rozkładzie złośliwych programów w ruchu pocztowym.

Na pierwszych dwóch pozycjach wciąż pozostają robaki Zafi.b i Mytob.c, a miejsce trzecie drugi miesiąc z rzędu okupuje dobrze znany LoveGate.

Sober.y, który w grudniu skupił na sobie sporą uwagę mediów, spadł o 14 pozycji, z miejsca 4 na 18. Aktualizacja robaka, która miała nastąpić w nocy z 5 na 6 stycznia, nie doszła do skutku, w rezultacie znacznie spadła liczba zainfekowanych wiadomości w ruchu.

Obecność w rankingu trojana Trojan-Spy.HTML.Bayfraud.hn pokazuje, że ataki typu phishing cieszyły się sporą popularnością również w styczniu. Jest to pierwszy zarejestrowany przypadek zajęcia tak wysokiej pozycji przez trojana rozesłanego masowo w celu przeprowadzenia tego typu ataków.

Złośliwe programy nie uwzględnione w pierwszej dwudziestce stanowiły 13,37% wszystkich szkodników przechwyconych w ruchu pocztowym, co oznacza, że w obiegu znajduje się znaczna liczba robaków i koni trojańskich z innych rodzin.

Drugi zestaw rankingu, który debiutuje w tym miesiącu, jest interesujący, ponieważ daje pełniejszy obraz rozkładu złośliwych programów. Stanowi kontrast dla standardowej listy, która jest oparta na danych z ruchu pocztowego.

Lista "Top 20 Online" w większości zawiera programy trojańskie. Większość z nich należy do klasy Trojan-Spy oraz Trojan-Downloader. Na liście tej znalazły się trojany Feebs i Nyxem, które nie zdołały zakwalifikować się do standardowej listy.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.

A my przy okazji przypominamy, że jutro - 3 lutego - eksperci antywirusowi spodziewają się uaktywnienia robaka Nyxem, który niszczy (nadpisuje) szereg plików zapisanych na dysku zainfekowanego komputera. Jest zatem jeszcze czas, by sprawdzić swój komputer.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab