Udział w badaniach kosmosu jest nagrodą dla laureatów konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zwycięski projekt Polaków - kamera ze stabilizatorem - zostanie umieszczony na gondoli balonu i będzie narażony na skrajne warunki atmosferyczne.
reklama
Laureaci mają możliwość wzięcia udziału w badaniach, umieszczając efekty swojej pracy na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS. Balon ma wystartować w październiku br. ze szwedzkiego portu kosmicznego w mieście Kirun.
Wyczyn polskich studentów nie jest pierwszym osiągnięciem tego typu. W 2004 roku studenci wspomnianej Politechniki udzielali się przy montażu satelity, który został zaprojektowany przez 250 osób w ramach inicjatywy Express. Większość prac była koordynowana przez internet.
Projekt, który zwyciężył w tym roku, nosi nazwę SCOPE (Stabilized Camera Observation Platform Experiment). Głównym jego celem była budowa systemu do sterowania i stabilizacji kamery, która będzie zamontowana na gondoli balonu. Ma to pozwolić na obserwację określonych punktów na powierzchni kuli ziemskiej.
Urządzenie będzie działało na wysokości do 35 km, przez co będzie narażone na ekstremalne warunki: temperaturę do -90 stopni Celsjusza i ciśnienie bliskie próżni.
Projekt tworzony jest pod kierunkiem Mateusza Wolskiego. Praca nad urządzeniem potrwa do lipca br., dopiero wtedy sprzęt trafi do Szwecji. Tam zostanie poddany testom, po czym znajdzie się na gondoli balonu pośród innych zwycięskich projektów powstałych w ramach programu REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students).
Program ten został zainicjowany przez agencje kosmiczne Niemiec i Szwecji przy współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego celem jest zapoznanie studentów, jeszcze na etapie studiów, z metodami pracy agencji kosmicznych oraz projektowaniem urządzeń, których przeznaczeniem jest działanie w warunkach bliskich warunkom panującym w kosmosie.
Studenci nie wykluczają jednak wdrożenia SCOPE w celach komercyjnych. Jednym ze sposobów wykorzystania urządzenia mógłby być monitoring ruchu ulicznego lub środowiska przy użyciu balonów czy samolotów bezzałogowych. Można byłoby je także zastosować w zarządzaniu kryzysowym, czyli np. do określania szkód wywołanych przez klęski żywiołowe.
Warto odnotować, że udział Polaków w badaniach kosmicznych jest coraz bardziej zauważalny, choćby w postaci rozpoczętego projektu utworzenia bazy marsjańskiej w naszym kraju. Przewiduje się, że prace nad jej budową ruszą wiosną tego roku.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*