Stretching jako terapia dla czworonoga

01-07-2014, 11:29

Współczesna weterynaria oferuje o wiele większe możliwości leczenia niż kilkanaście lat temu. Nie tylko z uwagi na postęp w diagnostyce, ale również dzięki rozwojowi w dziedzinie rehabilitacji zwierząt. Zabiegi fizjoterapeutyczne zwierząt są bardzo podobne do tych stosowanych w terapii schorzeń u ludzi i obejmują np. laseroterapię, leczenie z wykorzystaniem ultradźwięków, termoterapię czy ćwiczenia fizyczne (kinezyterapię), w tym np. stretching (rozciąganie).

pieski

Specjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny funkcjonuje m.in. w poznańskiej Klinice Weterynaryjnej doktora Grzegorza Wąsiatycza. Tamtejszy Oddział Rehabilitacji i Leczenia Otyłości Zwierząt został oddany do użytku w marcu 2010 roku i jest pierwszym tego typu oddziałem w Wielkopolsce. Oferuje on rozbudowany zakres zabiegów fizjoterapeutycznych: od fizykoterapii (np. elektroterapii, hydroterapii czy termoterapii) do kinezyterapii, wykorzystującej lecznicze działanie ruchu. W tej ostatniej stosuje się stretching, ćwiczenia pasywne oraz czynne, w których używa się rozmaitego sprzętu: równoważni, piłek rehabilitacyjnych, poduszek sensorycznych, bieżni suchych czy przeszkód Cavalettiego. Kinezyterapia służy m.in. poprawie równowagi i koordynacji u zwierzęcia, stymulowaniu mechanizmu odbierania bodźców płynących ze środowiska, ćwiczeniu mięśni i zapobieganiu przykurczom i poprawie zakresu ruchu stawów. Ponadto Oddział Rehabilitacji i Leczenia Otyłości oferuje konsultacje dla właścicieli zwierząt, którzy chcieliby nauczyć się, za pomocą jakich ćwiczeń wykonywanych w domu mogą przyczynić się do poprawy codziennego funkcjonowania swojego pupila lub dowiedzieć się, jak postępować z niepełnosprawnym czworonogiem.

kot

Doktor Wąsiatycz otworzył swoją praktykę weterynaryjną w 1989 roku. Z początkowo małego gabinetu, z czasem zaczęła wyrastać specjalistyczna klinika, dla której inspiracją były placówki w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, w których dr Wąsiatycz pracował jako stażysta. Aktualny kształt kliniki przy ul. Księcia Mieszka I obejmuje recepcja z wygodną poczekalnią, pięć gabinetów, w których przyjmowani są pacjenci, specjalistyczne pracownie: Diagnostyki Obrazowej, RTG i USG oraz wydzielony Oddział Leczenia Stacjonarnego m.in. z boksami tlenowymi.

Właściciele czworonogów nie przychodzą jednak do Kliniki Weterynaryjnej wyłącznie w sprawach stricte medycznych, ponieważ w placówce znajduje się ponadto Gabinet Pielęgnacji zwierząt. Można tam zamówić szereg usług, m.in. strzyżenie psów wraz ze stylizacją fryzur, rozczesywanie skołtunionej sierści, trymowanie psów szorstkowłosych, kąpiel leczniczą i pielęgnacyjną lub obcinanie pazurków. Ofertę zabiegów uzupełnia też... masaż relaksacyjny.

piesek

Klinika specjalizuje się również w leczeniu takich chorób jak: dysplazja u psów czy toksoplazmoza, na którą narażone są zwłaszcza koty. Dysplazja stawów dotyka najczęściej przedstawicieli dużych ras jak golden retrivery, labradory, rottweilery czy owczarki niemieckie. Schorzenie to polega na nieprawidłowym ukształtowaniu stawów biodrowych lub łokciowych, prowadzącym do ich przeciążenia. Nieleczone, może przerodzić się w stan zwyrodnieniowy, którego jednym z charakterystycznych objawów jest postępujące kulawienie. Przyczyn dysplazji można upatrywać w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych (np. nadwaga, nieprawidłowe żywienie, nadmierny wysiłek fizyczny). Dużą rolę w leczeniu tej przypadłości odgrywa profilaktyka. Pierwszym badaniom pomagającym wykluczyć dysplazję biodrową powinno się poddać już 3 - 4-miesięcznego szczeniaka, z zastosowaniem m.in. takich metod jak: test Ortolaniego, badanie radiologiczne w wersji standardowej lub precyzyjniejszej – PennHip. Natomiast odpowiednim wiekiem do badania w kierunku dysplazji łokciowej jest 5-6 miesięcy. Schorzenie to leczy się chirurgicznie, a odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza wpływa pozytywnie na efektywność kuracji.

kotek

Weterynaria w Poznaniu otwarta jest przez całą dobę 365 dni w roku. Na miejscu pracują lekarze weterynarii, chirurdzy oraz technicy, którzy czuwają nad stanem pacjentów leczonych stacjonarnie, interweniują w nagłych zachorowaniach i wypadkach. Rejestracja na wizytę odbywa się drogą telefoniczną, e-mailową lub osobiście. Pacjenci kliniki to głównie zwierzęta domowe: koty, psy, świnki morskie, chomiki, fretki, papużki, choć weterynarze nie odmówią leczenia egzotycznych gatunków, np. pytona czy legwana zielonego.

Personel medyczny i pozamedyczny kliniki liczy ponad 40 osób, wśród których znajdują się: wykwalifikowani lekarze weterynarii, technicy weterynarii, analitycy medyczni, inżynierowie i technicy medyczni, opiekunowie zwierząt leczonych stacjonarnie oraz recepcjonistki i pracownicy administracyjni.

Dr Wąsiatycz dba o to, aby jego pracownicy stale podnosili swoje kompetencje i byli na bieżąco z najnowszymi dokonaniami w dziedzinie weterynarii, stąd umożliwia im dokształcanie się na studiach podyplomowych, uczestnictwo w licznych sympozjach i szkoleniach zagranicznych oraz zapewnia udział w specjalistycznych warsztatach.

pies siedzi

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.