Bogate zasoby pamięci sprawiają, że sterowniki programowalne nawet przez dłuższy czas mogą być niezależne od systemów nadrzędnych opartych na komputerach PC. Dane pomiarowe jak temperatura, ciśnienie, zużycie energii, stany przełączników, alarmy systemowe itd. mogą być rejestrowane w modułach pamięci typu flash. Dzięki zastosowaniu kart SD flash ilość danych przechowywanych w sterownikach Saia PCD3 firmy Saia Burgess Controls można zwiększyć do 4 GB. I dzięki temu uniknąć wydatków na zewnętrzne systemy zbierania i przechowywania danych (takiego jak rejestrator danych lub system oparty na PC).
Zbieranie danych przez uniwersalne interfejsy i protokoły
Dane pomiarowe i procesowe są zbierane za pośrednictwem portów szeregowych, magistrali danych, poprzez wykorzystanie wbudowanych, standardowych protokołów komunikacyjnych, a także z protokołów firm trzecich. Każdy sterownik Saia PCD3 ma wbudowane 5 portów komunikacyjnych, a dzięki dodatkowym modułom komunikacyjnym możliwe jest zwiększenie liczby portów do 13.
Do zbierania danych z cyfrowych i analogowych sygnałów procesowych służy ponad 60 różnych typów modułów wejść/wyjść (m.in. 24VDC, 0…10V, -/+10V, 0/4…20mA, Pt/Ni 100/1000 i wiele innych). Do sterowników serii PCD3 można podłączyć lokalnie 1023 wejść/wyjść. Jeśli zajdzie potrzeba, liczbę tę można bezpiecznie zwiększać przez zastosowanie wejść/wyjść zdalnych Saia Smart RIO.
Bezpieczne zarządzanie danymi w systemach plików
Dane w modułach pamięci flash sterowników Saia PCD3 są zarządzane w systemie plików, podobnie jak w systemie Windows® na komputerach PC. Różnica jest taka, że w przeciwieństwie do biurowych pecetów, sterowniki programowalne to solidne, przemysłowe urządzenia, które pracują z odpornymi na awarie przemysłowymi ustawieniami. W aplikacjach krytycznych utrata danych lub przerwa spowodowana przez brak zasilania czy inne zakłócenia są niedopuszczalne. Dlatego system plików w Saia PCD3 został skonstruowany w sposób zapewniający stabilną i bezawaryjną pracę. Można w nim zapisać do 1000 plików. Pliki i katalogi mogą być indywidualnie przypisane różnym grupom użytkowników i zabezpieczone w ten sposób przed dostępem osób niepowołanych.
Przesyłanie danych za pomocą interfejsów kompatybilnych z IT
Wbudowane w system operacyjny serwery web i FTP umożliwiają wymianę danych z systemami wyższego poziomu bez konieczności stosowania dedykowanych programów do komunikacji. Dzięki temu maszyny lub instalacje wyposażone w sterowniki programowalne z wbudowaną technologią Automation Server mogą, w każdym czasie i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, zostać zintegrowane z istniejącymi w przedsiębiorstwie systemami IT (np. z systemami ERP, MES, BI).
Za pomocą standardowego klienta FTP (np. w Internet Explorer, Filezilla, Total Commander itp.) i interfejsu Ethernet TCP/IP pliki mogą być wymieniane przez serwer FTP. Dostęp do nich może być ograniczony i kontrolowany przez zdefiniowanie użytkowników i haseł. Przechowywane pliki mogą być również skopiowane za pomocą przeglądarki internetowej przez web-serwer na komputer PC i tam poddane dalszej obróbce. Jeśli zajdzie potrzeba zapisane dane mogą zostać wysłane za pomocą poczty elektronicznej do innego systemu, aplikacji lub do upoważnionych użytkowników. Oznacza to na przykład, że przy wystąpieniu alarmu, sterownik może wysłać służbom utrzymania ruchu dokładną, skorelowaną z zaistniałą sytuacją, informację o problemie, a nawet sposobie jego rozwiązania. Sterowniki mogą też samodzielnie wysyłać dane zarejestrowane w długim okresie do systemu nadrzędnego.
Szybkość transmisji danych przez e-mail, FTP i web-serwer zależą od parametrów zewnętrznej sieci oraz od samej aplikacji sterownika. Sterowanie i zarządzanie procesem/maszyną mają wyższy priorytet.
Więcej informacji na ten temat:
https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/sterowniki-swobodnie-programowalne-dla-automatyki/
Źródło: Publikacja opłacona
Jeśli chcesz, aby informacja Twojej firmy pojawiła się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Reżyser Jacek Bromski: Netflix nie pomoże polskiemu filmowi, nie zmniejszy piractwa
|
|
|
|
|
|