Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stereotypy odpychają kobiety od IT

10-08-2009, 13:01

Dziewczyny chętnie uczą się informatyki i są w tym kierunki utalentowane, ale mimo to mniej niż połowa z nich zamierza podjąć edukację wyższą w tym kierunku – wynika z badań przeprowadzonych przez European Schoolnet. Może to oznaczać, że mała liczba kobiet w branży ICT jest bardziej wynikiem stereotypowego myślenia niż rzeczywistej różnicy pomiędzy płciami.

Badanie "Gender Research" przeprowadzono przez European Schoolnet (EUN) na zlecenie firmy Cisco Systems. W badaniu wzięli udział uczniowie i uczennice oraz rodzice i nauczyciele obojga płci z pięciu europejskich krajów. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że najbardziej demotywującym czynnikiem jest postrzeganie zawodów technicznych jako naturalnie odpowiedniejszych dla mężczyzn.

Z wyników badań dotyczących Polski dowiadujemy się między innymi, że poziom wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez obie płcie jest podobny. Uczennice nie decydują się jednak na kontynuację nauki na kierunkach informatycznych lub rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Odsetek uczennic rezygnujących z dalszej nauki informatyki wynosi 48%.

Uczennice w Polsce pozostają pod silnym wpływem kobiecych wzorców - 58% uczennic naśladuje wzorce, z których 70% dostarczają im kobiety. 50% przyznaje, że kobiety z najbliższego kręgu rodzinnego mają największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery. Jednocześnie 40% badanych matek nie korzysta z komputera w pracy i ma mniejszą wiedzę informatyczną niż respondenci płci męskiej.

32% przebadanych uczniów i uczennic przyznaje, że sławne osoby mają największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery. Sławne osoby to w przypadku kobiet szczególnie aktorki.

Z badań wynika też, że matki i nauczycielki postrzegają branżę związaną z internetem jako męski świat. Podobnie sądzą ojcowie. Uczniowie również uważają, że praca w branży informatycznej jest odpowiedniejsza dla mężczyzn, jednak w mniejszym stopniu niż rodzice.

Zachęcanie kobiet do pracy w branży ICT nie wynika tylko z chęci zapewnienia równości obydwu płciom. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci Europa będzie borykać się z niedoborem wykwalifikowanych informatyków. Do roku 2010 raporty przewidują 70 tys. nieobsadzonych stanowisk.

Obecnie stosunkowo duża liczba uczennic decyduje się kontynuować naukę na technicznych uczelniach wyższych, jednak większość z nich nie ma zamiaru rozpoczynać kariery zawodowej w sektorze ICT.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *