Standaryzacji OOXML dziwne przypadki

31-08-2007, 15:11

Poparcie dla standaryzacji formatu OOXML będzie dziś przedmiotem głosowania w siedzibie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN). Mieli brać w nim udział przedstawiciele Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) jednak PKN dosłownie przed samym głosowaniem zmienił zdanie na temat ich udziału. Dziwne? Może i tak, ale jeszcze dziwniej było w czasie podobnego głosowania w Szwecji...

Głosowanie w sprawie polskiego stanowiska względem OOXML ma się odbyć dzisiaj w siedzibie PKN. W głosowaniu tym mieli uczestniczyć przedstawiciele FWiOO, ale ostatecznie nie dopuszczono ich do udziału. Całą sprawę z punktu widzenia Fundacji przedstawił nam Rafał Brzychcy, Prezes Zarządu FWiOO.

A miało być tak pięknie

Z informacji p. Brzychcy wynika, że FWiOO skontaktowała się w sprawie udziału w Komitecie Technicznym z Prezesem PKN Panem Tomaszem Schweitzerem. Ten zapewnił fundację, że jej przedstawiciele zostaną przyjęci w poczet ekspertów KT182 tak, aby zdążyć zagłosować na jego posiedzeniu.

- Po wysłaniu niezbędnych dokumentów, i spełniając wszystkie wymagania KT182 w sprawie członkostwa, sekretarz i przewodniczący KT182, Pan Sławomir Wroński, zapewnił nas 24 sierpnia br., że już jesteśmy przyjęci w poczet członków i nasz ekspert ma przyjechać do siedziby PKN, żeby oddać swój głos w głosowaniu - pisał Brzychcy w e-mailu do Dziennika Internautów.

PKN zmienia zdanie

Wszystko zmieniło się 28 sierpnia br. Przy ponownym kontakcie z Panem Sławomirem Wrońskim, nagle okazało się, że FWiOO nie zostanie przyjęta do KT182 do czasu głosowania w sprawie OOXML.

Przedstawicieli FWiOO bardzo dziwi fakt, że PKN zmienił zdanie w ciągu czterech dni. Najpierw ogłoszono, że Fundacja została przyjęta do prac KT182, a potem odpowiedziano, że dopiero na tym głosowaniu odbędzie przyjęcie eksperta Fundacji w poczet członków KT182. Aby mieć prawo głosu dodatkowo Prezes PKN musi podpisać kandydaturę FWiOO, ale okazało się, że nie podpisze on jej w trakcie głosowania, a dużo później.

Pan Rafał Brzychcy poinformował nas również, że "podobny los i problem spotkał jeszcze jedna instytucję zaprzyjaźnioną z FWiOO, która też starała się być przyjęta do czasu głosowania w KT182, czyli do 30 sierpnia 2007 roku". Tu również powiadomiono eksperta, że na głosowanie może przyjechać, a po 4 dniach powiedziano mu, żeby nie przyjeżdżał, bo przyjęty na czas nie będzie.

PKN zarzucił FWiOO, że ta starała się o członkostwo zbyt późno. Przedstawiciele Fundacji zwracają jednak uwagę na to, że sprawę OOXML KT182 prowadzi od ok. 3 tygodni, a więc nowi członkowie mieli małe szanse na przyjęcie do czasu głosowania w sprawie. Według Rafała Brzychcy nad OOXML wcześniej pracował KT171, który opowiedział się na NIE. W składzie członków KT182 są natomiast przedstawiciele firm mających umowy partnerskie z Microsoftem i instytucje rządowe, które prawdopodobnie będą za standaryzacją OOXML.

Dobrze będzie poznać tę sprawę również w punktu widzenia PKN. Skierowaliśmy do rzecznika tej instytucji zapytanie dotyczące wspomnianych wyżej spraw i czekamy na odpowiedź.

A tymczasem w Szwecji

Okoliczności polskiego głosowania nad OOXML mogą wydawać się zaskakujące, ale jeszcze ciekawiej było w Szwecji. O dziwnym przebiegu tamtejszego głosowania poinformowała organizacja Foundation for a Free Information Infrastructure.

Szwedzka organizacja standaryzująca - SIS - wydawała się mieć wypracowane już stanowisko w sprawie OOXML i było to stanowisko na NIE. Zostało ono zmienione dosłownie na kilka minut przed głosowaniem, na którym nieoczekiwanie pojawiło się 23 nowych członków, którzy opłacili składkę członkowską. W większości byli to przedstawiciele firm będących partnerami Microsoftu, które w dodatku nigdy wcześniej nie wykazywały zainteresowania kwestiami standaryzacji.

Ostatecznie SIS opowiedziała się za przyjęciem nowego standardu (25 głosów na tak, 6 przeciwko, 4 przedstawicieli opuściło salę głosowania). Warto zaznaczyć, że za odrzuceniem standardu głosowały takie instytucje jak Biblioteka Królewska i Archiwa Narodowe.

[red] - Dziękujemy Marcinowi Sochackiemu z serwisu 7thGuard.net za podesłanie informacji o głosowaniu w Szwecji.

AKTUALIZACJA

Skontaktował się z nami Tomasz Bednarski, przedstawiciel firmy Amazis.net (polskiego przedstawiciela MandrakeSoft), której kandydaturę w KT182 również odrzucono.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że w PKN utworzony zostanie podkomitet, który będzie zajmował się normalizacją dokumentów elektronicznych. Ten komitet w przyszłości zajmie się m.in. dalszymi pracami nad standaryzacją OOXML, e-fakturą oraz innymi aspektami używania dokumentów elektronicznych.

- Jeżeli taki komitet powstanie zostaniemy zaproszeni do jego prac. Niestety udział w pracach podkomitetu nie daje prawa głosu w KT, ale daje prawo do czynnego udziału w całym procesie standaryzacji danego tematu na poziomie roboczym - napisał Bednarski.

Bednarski zaznaczył, że Amazis.net czeka na oficjalne pismo z PKN w tej sprawie. Firma nauczona doświadczeniem nie chce już opierać się na deklaracjach słownych i woli poczekać na formalne kroki ze strony PKN.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy