Przy wypracowywaniu polskiego stanowiska w sprawie formatu OOXML mają miejsce coraz bardziej fantastyczne zjawiska. Brak e-maila z głosem członka Komitetu Technicznego jest traktowany jako głos na "tak", a list przewodniczącego PKN adresowany do wszystkich głosujących nie trafia do adresatów, dzięki przewodniczącej KT.
Przypomnijmy, że OOXML to opracowany przez Microsoft format dokumentacji, który już niebawem może stać się międzynarodowym standardem. Rzecz jednak w tym, że jeden taki standard już jest (chodzi o ODF) a do formatu OOXML istnieją poważne zastrzeżenia.
Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy, że Polski Komitet Normalizacyjny ma problem z wypracowaniem własnego stanowiska w tej sprawie. W związku z tym przewodnicząca Komitetu Technicznego 182 (zajmującego się standaryzacją OOXML) podjęła decyzję o tym, aby wszyscy członkowie komitetu - w liczbie czterdziestu pięciu osób - przesłali swoje głosy pocztą elektroniczną.
Do tej pory nic nie budziło zastrzeżeń. Jak jednak podaje serwis Jakilinux.org, śledzący cały proces, przewodnicząca Komitetu Elżbieta Andrukiewicz nie wspomniała o tym, że jeśli dany członek nie będzie w stanie wysłać e-maila, zostanie to automatycznie potraktowane jako głos na "tak".
Trzeba przyznać, że to dość kontrowersyjny sposób prowadzenia głosowania, które powinno być świadome, przemyślane i raczej niezależne od sprawności działania poczty elektronicznej. Kontrowersji jest jednak znacznie więcej.
26 lutego przewodniczący PKN Tomasz Schweitzer wysłał do członków Komitetu Technicznego list, w którym przekonywał, iż najbardziej neutralnym i bezstronnym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie się od głosu w sprawie OOXML. Jakilinux.org podaje, że Elżbieta Andrukiewicz nie przekazała członkom Komitetu tego listu i odpowiedziała na niego Tomaszowi Schweitzerowi we własnym zakresie.
Elżbieta Andrukiewicz nie po raz pierwszy uparcie walczy z osobami wstrzymującymi się od głosu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że przedstawiciel IBM w KT182 oskarżył przewodniczącą Komitetu o świadome i celowe manipulowanie procesem standaryzacji.
Oskarżeń pod adresem Elżbiety Andrukiewicz jest zresztą jeszcze więcej. Dotyczą one m. in. używania w czasie swoich wystąpień slajdów przygotowanych prawdopodobnie przez... przedstawiciela Microsoftu. Do treści samych slajdów można także mieć spore zastrzeżenia.
Polski proces standaryzacji OOXML śledzi również Komisja Europejska. Więcej informacji na temat całej sprawy można znaleźć w serwisie Jakilinux.org: Możliwa manipulacja w polskim procesie standaryzacyjnym OOXML.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|