Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stallman krytykuje OSDL za współpracę z urzędem patentowym

20-09-2006, 11:29

Richard Stallman skrytykował projekt Open Source as Prior Art (OSAPA) w ramach którego społeczność wolnego oprogramowania współpracuje z urzędem patentowym wskazując na to, które z patentowanych technologii były już wcześniej wynalezione przez deweloperów open source. Zdaniem Stallmana może się to przysłużyć właśnie tym firmom, które za patentami stoją murem.

robot sprzątający

reklama


W ramach projektu OSAPA rozpoczętego przez OSDL, do amerykańskiego urzędu patentowego dostarczana jest dokumentacja, która pomaga w sprawdzaniu jakości podań o przyznanie patentu. Niejednokrotnie jest tak, że technologia, którą ktoś chce opatentować, była wykorzystywana przez jakiś mało znany program znajdujący się od lat w repozytoriach open source.

Zdaniem Stallmana takie postępowanie wcale nie musi służyć w walce z patentami i może wręcz jej przeszkadzać.

Po pierwsze, jeśli dzięki dokumentacji OSAPA zostanie powstrzymane wydanie jakiegoś patentu, to nie ma już szans na walkę w sądzie, która mogłaby o wiele mocniej dotknąć patentującą firmę i o wiele wyraźniej pokazać dlaczego patentowanie oprogramowania jest błędem.

Po drugie, zdaniem Stallmana dokumentacja może być użyta przez patentującą firmę do bardziej wnikliwej analizy danej technologii i w efekcie do sformułowania takiej aplikacji o patent, która nie będzie już w żaden sposób sugerowała, że technologia odnosi się do wcześniejszego dzieła.

Po trzecie, projekt OSAPA odwraca uwagę od prawdziwego problemu, jakim jest to, że oprogramowanie w ogóle da się patentować. OSDL wydaje się współpracować z systemem patentowym, co może sugerować, że nie jest on taki zły. Zdaniem Stallmana, trzeba z nim walczyć, a nie współpracować.

Krytycy projektu OSDL zwracają także uwagę na to, że niektóre firmy współpracujące przy OSAPA, to te same, które np. walczą o wprowadzenie patentów na oprogramowanie w Europie. Firmom tym nie zależy na wyeliminowaniu patentów, ale jedynie na wyeliminowaniu związanych z nimi, widocznych absurdów, co może sprawić, że z czasem patentowanie będzie postrzegane jako praktyka bez zarzutu.

Diane Peters z OSDL powiedziała serwisowi ZDNet, że dostrzega wady tego "krótkoterminowego" rozwiązania jakim jest projekt OSAPA, ale jej zdaniem jest ono pierwszym krokiem do lepszych rozwiązań długoterminowych. Tymczasem Stallman zdecydowanie mówi, że lepiej byłoby, gdyby OSDL w tej sprawie nie robiło nic.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Dane czekają na katastrofę

Źródło: NewsForge, ZDNet