Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprzęt marki Dyson za 9 zł? To oszustwo

14-12-2021, 12:20

Na Facebooku pojawił się rzekomy konkurs, w którym można kupić sprzęt marki Dyson za 9 zł. Aby wziąć udział w promocji, należy podać swoje dane osobowe i dane karty płatniczej, w celu potwierdzenia, że nie jest się robotem. W ten sposób włączamy na swoim koncie bankowym płatną subskrypcję. Od tego momentu z konta zostaje pobierana miesięczna opłata w wysokości 49,80 EUR.

Udział w konkursie wymaga podania danych karty? To oszustwo!

To oszustwo będzie powracało co jakiś czas. Zwłaszcza teraz, w czasie, gdy kupujemy prezenty świąteczne dla najbliższych. Dlatego zanim weźmiesz udział w jakimikolwiek konkursie, np. w mediach społecznościowych, zawsze najpierw sprawdź, czy faktycznie dana firma organizuje takie promocje. Zapoznaj się też koniecznie z regulaminem świadczenia konkursu/promocji. Kieruj się także zdrowym rozsądkiem, szczególnie w przypadku wyskakujących reklam na Facebooku.

Jeżeli włączymy taką subskrypcję, na samym początku należy wyzerować limity na karcie oraz ją zastrzec. Trzeba również skontaktować się z usługodawcą, u którego została włączona cykliczna opłata i poprosić o jej dezaktywowanie, a także usunięcie wszystkich danych osobowych. Próbujmy również wyegzekwować od usługodawcy zwrot pobranych środków, a przede wszystkim zachowujmy ostrożność, gdy jesteśmy proszeni o podanie danych do karty płatniczej. Jeśli nie uda nam się odzyskać pieniędzy od podejrzanego podmiotu, możemy w swoim banku zgłosić także reklamację typu chargeback do konkretnej transakcji.

Arek Tosek, CyberRescue

konkurs empik oszustwo

---

 

konkurs empik oszustwo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *