Sprzątanie wspomagane przez Google

07-10-2007, 21:01

W trzy tygodnie po zakończeniu kolejnej edycji międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata, Google zaproponowało swoje własne, niemal identyczne przedsięwzięcie o nazwie Międzynarodowy Weekend Sprzątania.

Sprzątanie Świata, inicjatywa zapoczątkowana w 1989 roku w Australii, a od 1993 roku odbywająca się pod auspicjami Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP), znana jest na całym świecie. W ciągu niemal dwudziestu lat wzięło w niej udział ponad 35 mln ludzi z kilkudziesięciu krajów świata.

W tym roku Google startuje z analogiczną akcją, zatytułowaną Międzynarodowy Weekend Sprzątania (International Cleanup Weekend). Początkowo miało być to lokalne przedsięwzięcie zorganizowane przez użytkowników Google, które jednak z czasem rozrosło się do dużego projektu koordynowanego przez organizacje ekologiczne z piętnastu krajów i wspierane przez UNEP.

Pomysł na akcję jest całkiem prosty. Kilku- lub kilkunastoosobowe grupy wyznaczają sobie teren, który mają zamiar posprzątać w weekend 13 i 14 października. Następnie korzystając z Google Maps i strony stworzonej specjalnie na potrzeby projektu, zaznaczają na mapie wyznaczone sobie obszary. Dzięki temu powstaje globalna mapa sprzątanych miejsc. Do chwili obecnej zaznaczonych ich jest już ponad sto.

Inicjatywa Google jest, podobnie jak australijska akcja, wspierana przez UNEP. Podoba się ona Achimowi Steinerowi, dyrektorowi wykonawczemu UNEP. Mamy nadzieję, że wysiłki społeczności skupionej wokół Google nie zakończą się na tym weekendzie, że będą ewoluować i tworzyć globalne forum wymiany idei, poruszające tak ważne tematy, jak zmiany klimatu - powiedział Steiner.

Międzynarodowy Weekend Sprzątania nie jest pierwszym wspólnym projektem Google i UNEP. Współpraca tych instytucji zaowocowała powstałym w ubiegłym roku Atlasem Zmieniającego się Środowiska. Na mapy dostarczone przez Google naniesione zostały informacje i zdjęcia satelitarne stu miejsc zagrożonych nieodwracalnymi zmianami w środowisku naturalnym.

Źródło: Google, UNEP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031