Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Urządzenia mobilne powoli stają się nieodłączną częścią naszego życia i wspierają coraz więcej codziennych czynności. Na pytanie, czy możliwe jest obecnie efektywne wykonywanie pracy bez telefonu komórkowego, odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie.

Sytuacja ta wynika z bardzo szybkiego rozwoju i miniaturyzacji sprzętu elektronicznego, która w pewnym momencie doprowadziła do upowszechnienia przenośnych komputerów - palmtopów, smartfonów, a teraz do rosnącej popularności tabletów. Rozwój technologii mobilnych i ich integracja z tradycyjnymi systemami informatycznymi to także wyzwanie dla sfery badawczo-rozwojowej, stawiane naukowcom przez Horyzont 2020, unijny program wspierania badań i innowacji na lata 2014-2020. Odpowiedzią na te problemy może być jedna z dostępnych mobilnych korporacyjnych platform aplikacyjnych (Mobile Enterprise Application Platform - MEAP).

Żadne urządzenie mobilne nie może istnieć bez aplikacji, dzięki którym użytkownicy są w stanie z niego korzystać. Na początku drogi rozwoju, pierwsze aplikacje były prostymi programami, które działały w separacji od sieci internetowej i nie były w stanie się komunikować ze światem zewnętrznym. Jedyną opcją była synchronizacja danych z urządzenia poprzez komputery. W miarę popularyzacji internetu udostępnianego przez operatorów telekomunikacyjnych, narastała potrzeba sprzęgnięcia przenośnych funkcjonalności aplikacji z ich odpowiednikami, uruchamianymi na serwerach firm i organizacji i umożliwiających dokonywanie zdalnej synchronizacji i wymiany danych. Dzięki temu użytkownicy uzyskali możliwość stałej aktualizacji niezbędnych informacji, odsyłania wyników pracy i coraz bardziej interaktywnej komunikacji, która stała się też jednym z unijnych priorytetów sfery B+R na najbliższe lata.

Wybór odpowiedniej aplikacji

Wyposażanie organizacji w urządzenia z odpowiednimi aplikacjami jest koniecznością, ale nie jest też trywialne. Szeroki asortyment dostępnych sprzętów z różnymi systemami operacyjnymi , wymaga stosowania odmiennych wersji aplikacji korporacyjnych. Programy instalowane na tych urządzeniach muszą być utrzymane, rozwijane o nowe funkcjonalności i stale zapewniać dostęp do niezbędnych danych firmowych. Powoduje to konieczność ponoszenia sporych kosztów na obsłużenie heterogenicznego środowiska, a dodatkowo może generować wiele problemów w architekturach, gdzie systemy wewnętrzne firmy muszą być udostępniane pracownikom w terenie.

Rozwiązaniem opisywanych problemów może być jedna z dostępnych mobilnych korporacyjnych platform aplikacyjnych (Mobile Enterprise Application Platform - MEAP). Jest to podejście, w którym można wydzielić kilka komponentów, separujących użytkownika i same aplikacje mobilne od wewnętrznych systemów, a dokładniej środowisko rozwoju aplikacji mobilnych, zestaw usług wspierających działanie tych aplikacji i łączących je z korporacyjnymi aplikacjami udostępniającymi funkcjonalności i dane, jak również system kontroli dostępu i zarządzania usługami.

Dzięki dedykowanej warstwie, która przejmuje integrację oraz umożliwia łatwe i szybkie tworzenie i rozwój aplikacji na urządzenia przenośne, możliwe jest skupienie się na działalności firmy, zamiast inwestycji w wiele równoległych systemów dostępnych dla użytkowników, w zależności od posiadanej platformy przenośnej. MEAP zapewnia spójność udostępnianych aplikacji dla wszystkich urządzeń klienckich, a wszelkie zmiany programistyczne są odpowiednio odzwierciedlane we wszystkich aplikacjach, które mogą być dostarczane na urządzenia nie tylko jako “gruby klient”, czy aplikacja natywna dla danego systemu operacyjnego, ale także jako “cienki klient” w postaci funkcjonalności prezentowanej z użyciem nowoczesnego języka interpretowanego przez przeglądarki WWW - np. HTML5.

Na poniższej ilustracji została przedstawiona typowa architektura rozwiązania MEAP:

 MEAP

Czy warto stosować MEAP?

Istnieje co najmniej kilka rozwiązań tego typu, czego przykładami są: Spring Mobile Solutions, OpenMEAP, Antenna Software, Convertigo. Niezależnie od wybranej opcji (która powinna zostać dopasowana do specyfiki organizacji), zastosowane podejście stanowić będzie pomoc w działalności operacyjnej. Pomimo niezaprzeczalnych zalet MEAP, w przypadku udostępniania funkcjonalności systemów IT dla urządzeń przenośnych, każda organizacja powinna zawsze uważnie zastanowić się, czy jest sens wdrażać tego typu rozwiązanie w tym konkretnym przypadku. Konieczna jest analiza, która wykaże, czy uruchomienie takiej architektury przyniesie korzyści. Jeżeli używane są głównie aplikacje typu SaaS (Software as a Service) firm trzecich, wtedy może nie mieć to sensu (większość dostawców takich usług oferuje odpowiednie aplikacje klienckie). Odwrotnie przedstawia się to w przypadku własnych systemów, dedykowanych dla tej konkretnej firmy - nie ma wtedy możliwości pozyskania wsparcia i aplikacji mobilnych z zewnątrz i wdrożenie MEAP może bardzo pomóc w utrzymaniu sieci klientów mobilnych dla wszelkiego typu możliwych rozwiązań sprzętowych. Samo rozważanie dostępnych opcji jest już posunięciem naprzód - oznacza, że firma dba o wydajność i opłacalność stosowanych rozwiązań - stąd już tylko krok do sporej optymalizacji wyników. Wykorzystanie i rozwój tego typu platform jest także wyzwaniem dla innowacyjnych naukowców IT, podążających za rynkowymi trendami.

ICT Lab Market

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii „ICT LAB-MARKET – od wynalazku do produktu” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kampania prowadzona jest przez firmę promocyjną GOS Polska Sp. z o. o. (www.gos-polska.pl) w partnerstwie z Technoparkiem Pomerania (www.technopark-pomerania.pl).

Więcej ciekawych informacji o wspieraniu innowacyjnego biznesu oraz rozwoju branży IT można znaleźć na stronie www.ictlabmarket.spnt.pl

logosy unijne


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie:



    Ostatnie artykuły:


    fot. DALL-E



    fot. DALL-E



    fot. Freepik



    fot. DALL-E



    fot. DALL-E