Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ministerstwo Finansów ogłosiło koniec rajów podatkowych. Prowadzone negocjacje doprowadzić mają do zmian w umowach o unikaniu opodatkowania z Cyprem i innymi państwami stosującymi liberalną politykę podatkową. O co tak naprawdę toczy się gra i jak można zaoszczędzić, inwestując na Cyprze?

robot sprzątający

reklama


Podatki na Cyprze należą do najniższych na świecie. Dodatkowym atutem inwestycji w tym kraju jest fakt, że nie traktuje się go jako typowego raju podatkowego, lecz jako państwo stosujące liberalną politykę podatkową. W konsekwencji znaczna część ograniczeń inwestycyjnych i obowiązków badania przeprowadzanych transakcji zostaje automatycznie wyeliminowana.

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów spółek mających na Cyprze siedzibę zarządu wynosi 10% dochodu. Ten sam podatek na terytorium Rzeczypospolitej wynosi 19%. Podobnie obniżony jest podatek dochodowy pobierany przez dyrektorów – czyli cypryjskich członków zarządów, posiadających podatkową rezydencję na terytorium tego kraju. Podatek od dywidend wypłacanych cypryjskim rezydentom, będącym wspólnikami tamtejszych spółek, wynosi 15%. Jeszcze ciekawiej przedstawia się opodatkowanie dywidend oraz części wypłat na rzecz dyrektorów nieposiadających rezydencji podatkowej tego kraju. Wypłaty takie zwolnione są z opodatkowania na Cyprze, a w konsekwencji podatek u źródła nie występuje.

>> Czytaj także: Dlaczego warto przenieść firmę do Czech lub na Słowację

Stąd bardzo atrakcyjną podatkowo okazuje się rejestracja siedziby spółki np. w Nikozji. W praktyce pod jednym adresem zakładanych jest tam po kilkaset podmiotów. Spółki te – zgodnie z ustawodawstwem cypryjskim – posiadać muszą na terenie Cypru swoje biuro (z reguły zminimalizowane do jednego telefonu). Odpowiednio spotkania zarządu i czynności strategiczne (zarządcze) prowadzone muszą być na Cyprze. Stąd też popularnym zawodem w Nikozji jest menadżer – posiadający cypryjską rezydencję, cieszący się nieposzlakowaną opinią i charakterem obywatel, zawodowo zajmujący się zasiadaniem w zarządach setek spółek z całego świata.

Więcej szczegółów można znaleźć w serwisie Bankier.pl, w artykule Piotra Szulczewskiego pt. Spółka na Cyprze - czyli jak ograniczyć podatki do minimum


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *