Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Próbki spamu zawierającego pliki MP3 zdobyła firma Sophos. Reklama zawarto w plikach "udających" piosenki jest raczej mało skuteczna, ale niewykluczone, że obserwujemy narodziny nowego trendu w spamowaniu.

Spamowe e-maile przechwycone przez firmę Sophos są przykładem spamu typu pump-and-dump. Oznacza to, że autor oszukańczych listów zachęca odbiorców do zakupu akcji określonej firmy obiecując wysokie zyski potencjalnym inwestorom. Nadawca twierdzi przy tym, że posiada tajne informacje zapewniające powodzenie.

Duże zainteresowanie akcjami początkowo podbija ich cenę. Spamerzy sprzedają wtedy swoje udziały i wycofują się z osiągniętym zyskiem. Odkryte przez firmę Sophos przykłady spamu z plikami MP3 są próbą raczej nieudolnego zachęcania do kupna akcji, ale warto się im przyjrzeć.

Listy te zazwyczaj nie zawierają tematu i treści, a jedynie załącznik. Jest to plik MP3 o nazwie sugerującej, że odbiorca otrzymał utwór znanego wykonawcy. Oto przykładowe nazwy: allforone.mp3, carrieunderwood.mp3, elvis.mp3 itd.

Plik MP3 w rzeczywistości nie zawiera muzyki, ale monotonnie odczytane ogłoszenie dotyczące akcji firmy EXTO. Głos w nagraniu jest modyfikowany, aby mógł ominąć filtry antyspamowe. Próbkę do odsłuchania znajdziemy na stronie Sophos.

Raczej wątpliwe jest to, aby ogłoszenie tego typu namówiło kogoś do kupna akcji. Specjaliści Sophos zwracają jednak uwagę na sam fakt wykorzystania plików MP3 w spamie. Z pewnością nie byłoby korzystne pojawienie się większej liczby takich wiadomości, bo może się to wiązać z generowaniem dużego, niepotrzebnego ruchu.

Zdaniem specjalistów z Sophos administratorzy sieci firmowych powinni teraz rozważyć całkowite zablokowanie wiadomości z plikami MP3 lub przynajmniej wstrzymywanie takich wiadomości do kwarantanny.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Sophos