Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spada liczba ataków phishingowych, ale MŚP wciąż zagrożone

Jakub Hryciuk 26-07-2017, 17:45

Z danych firmy Symantec wynika, że ogólna liczba ataków phishingowych spada – w całym 2016 taki charakter miała jedna na 2596 wiadomości (w 2015 roku 1/1846 wiadomości) e-mail. Jednak w podwyższonej grupie ryzyka nadal znajdują się małe i średnie firmy.

robot sprzątający

reklama


Firmy MŚP są bardziej narażone ze względu na często słabsze zabezpieczenia danych. Mniejszy budżet na IT to też często mniejsze wydatki na kwestie związane z bezpieczeństwem. Stąd to właśnie małe i średnie firmy są bardziej narażone m.in. na phishing, bo mówiąc wprost, stanowią łatwiejszy cel. Warto jednak pamiętać, że już teraz nie tylko budżet decyduje o tym, czy firma będzie odpowiednio zabezpieczona. Jest to kwestia wyboru odpowiedniego narzędzia i związania się z odpowiednim dostawcą. Jeżeli postawimy na dużą międzynarodową markę oferującą rozwiązania w chmurze, dzięki wykorzystaniu przez nią najwyższej klasy zabezpieczeń, dane firmowe są bardzo dobrze chronione.

Mała firma obiektem wielu ataków

W małych i średnich firmach e-maile phishingowe zdarzają się raz na ok. 3 tys. wiadomości. Podobny odsetek ataków widać w firmach zatrudniających od 251 do 500 pracowników oraz w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje od 1501-2500 osób. W pozostałych kategoriach (firm zatrudniających 501-1000, 1001-1500, 2500+ osób) odsetek niebezpiecznych e-mail jest zdecydowanie niższy. Pracownicy muszą otworzyć co najmniej 4 tys. e-maili, żeby trafić na jedną phishingową. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających od 1001 do 1500 pracowników trzeba otworzyć ponad 6 tys. wiadomości, co oznacza, że prawdopodobieństwo ataku jest dwa razy mniejsze niż w firmach MŚP. Eksperci Symantec w swoim raporcie zwracają uwagę, że rosnąca liczba ataków na małe firmy świadczy o coraz większym wyrafinowaniu hakerów, którzy wybierają cele łatwiejsze do osiągnięcia.

Rolnictwo, finanse i górnictwo najbardziej zagrożone

Ataki phishingowe wymierzone są najczęściej w te sektory rynku, gdzie dane przechowywane na komputerach mają największą wartość – chodzi zarówno o informacje, jak i wykorzystywane technologie. Stąd w pierwszej trójce najbardziej zagrożonych branż znajduje się rolnictwo, finanse i górnictwo. Odpowiednio trzeba otworzyć: 1815, 1918 oraz 2254 e-maile, żeby trafić na wiadomość phishingową.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *