Sonda Curiosity sama decyduje, którędy jechać. Skorzystała z autonawigacji

29-08-2013, 10:44

Do tej pory sonda Curiosity jechała według wskazówek ludzi, ale ostatnio sama musiała wybrać sobie bezpieczną trasę, bazując na trójwymiarowych zdjęciach terenu i złożonych obliczeniach.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sterowanie marsjańską sondą Curiosity nie przypomina gry komputerowej. To drogi sprzęt, który jeździ w bardzo trudnym terenie. Ludzie sterujący łazikiem muszą rozejrzeć się po okolicy, wybrać jakąś bezpieczną drogę i naprawdę ostrożnie przejechać każdy odcinek.

Może się jednak zdarzyć, że teren, po którym ma jechać Curiosity, jest słabo widoczny, gdyż schodzi w dół. W takiej sytuacji bezpieczną jazdę może zapewnić nawigacja automatyczna, z której sonda skorzystała 27 sierpnia.

Curiosity decyduje sama

W czasie jazdy na nawigacji automatycznej kamery sondy rejestrują obraz stereoskopowo, dzięki czemu tworzona jest mapa pojawiających się przeszkód. Sonda analizuje różne możliwości dotarcia na wskazane miejsce i wybiera najlepszą. W ubiegły wtorek sonda pokonała w ten sposób ok. 10 metrów.  Była to część większego dystansu (43 metry), jaki sonda pokonała tego dnia.

Curiosity już wcześniej odbywała próby z automatyczną nawigacją, ale tylko po terenie, który inżynierowie uznali za bezpieczny. Wtorkowa próba była "chrztem bojowym"- sonda po raz pierwszy wjechała na obszar nie poddany wcześniej ocenie ludzi.

W drodze do Aeolis Mons

Curiosity jest obecnie w trakcie podróży z miejsca określanego jako Glenelg, gdzie pracowała w pierwszej połowie 2013 roku, do niższych obszarów na Aeolis Mons - centralnym wzniesieniu w kraterze Gale'a, które ma wysokość 5500 metrów i jest znane również jako Góra Sharpa.

Marsjańska sonda oddaliła się od Glenelg na odległość ok. 1,39 km. Odległość pozostająca do podnóża Aeolis Mons to ponad 7 km. Na zdjęciu poniżej widzimy wyznaczoną drogę przejazdu, która ostatecznie może być wydłużona lub skrócona, w zależności od tego jak ta droga będzie wyglądała z punktu widzenia Curiosity.

zdjęcie z Marsa
fot. NASA - Mars Science Laboratory

Na powyższym zdjęciu na na żółto zaznaczono trasę, jaką przejechała Curiosity. Zielona gwiazdka oznacza aktualną pozycję. Trójkąty oznaczają miejsca badań geologicznych.

Czytaj także: Teleskop na Księżycu umieszczą dwie prywatne firmy. Misja ma być komercyjnaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.