Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze Polkomtela przenieśli w środę własność posiadanych akcji tego podmiotu na rzecz Spartan Capital Holdings sp. z o.o. Całkowita wartość transakcji wynosi 18,1 mld zł. Zygmunt Solorz-Żak, nowy właściciel operatora sieci Plus, zapowiedział duże zmiany w spółce.
Po odliczeniach wynikających z zadłużenia Polkomtela oraz wypłaconej w 2011 r. dywidendy sprzedający, czyli KGHM Polska Miedź (24,39 proc. posiadanych dotychczas akcji), Polska Grupa Energetyczna (21,85 proc.), PKN Orlen (24,39 proc.), Węglokoks (4,98 proc.) oraz Vodafone Americas Inc. i Vodafone International Holdings (24,39 proc.), otrzymali za swoje pakiety łączną kwotę 15,1 mld zł. W ten sposób wypełniona została przedwstępna umowa sprzedaży zawarta przez akcjonariuszy 30 czerwca br. Jedynym warunkiem wykonalności transakcji było uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co stało się 24 października.
- Udało się nam, choć globalny kryzys nie sprzyja dopinaniu tak skomplikowanych umów - powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, dodając, że sprzedaż udziałów w Polkomtelu przyczyni się do realizacji strategicznych celów zarządzanej przez niego spółki, czyli dalszej redukcji zadłużenia oraz budowy silnego koncernu multienergetycznego. Podobne plany ma Tomasz Zadroga, prezes PGE, dla którego zrealizowana właśnie transakcja ma być kolejnym krokiem w realizacji strategii koncentrowania się na aktywach energetycznych.
- Nasze zaangażowanie w sektor telekomunikacji było raczej skromne - stwierdził Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu. - Wyjście z niego i uzyskany kapitał pomogą skupić się na tym, co potrafimy robić najlepiej - na międzynarodowym handlu i rozszerzaniu działalności w sektorze około górniczym. Według Herberta Wirtha, prezesa zarządu KGHM, z transakcji są zadowoleni wszyscy partnerzy. Jesteśmy w trakcie całkowitego wychodzenia z sektora telekomunikacyjnego - dodał Wirth, informując, że teraz KGHM oczekuje na pozytywną opinię UOKiK w sprawie sprzedaży Dialogu.
Zygmunt Solorz-Żak, który w środę został wyłącznym właścicielem Polkomtela, zdążył już zapowiedzieć spore zmiany w firmie. Polkomtel był do tej pory spółką państwową, więc wydaje się, że jest w niej dużo do zrobienia. Liczę, że będą do uzyskania oszczędności kosztowe, planuję rozwijać sieć sprzedaży - stwierdził.
Nie wykluczył też powiązań kapitałowych Polkomtela z Aero2 czy Midasem. Chciałbym, aby wszystkie moje spółki telekomunikacyjne miały powiązania - powiedział dziennikarzom. Istnieje też pewne prawdopodobieństwo, że Polkomtel zostanie wprowadzony na warszawską giełdę, choć według Solorza-Żaka jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Co do budowy sieci szybkiego internetu (LTE), to jego zdaniem może się ona zakończyć w 2013 r.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*