Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

SOL - laptop na słońce z baterią na 10 godzin i Ubuntu. Oto niezależność!

07-08-2013, 11:11

SOL to notebook z dużymi panelami słonecznymi, który na słońcu ładuje się w dwie godziny i może długo pracować kolejne 10 godzin. Właściwie można go używać bez dostępu do sieci elektrycznej.

Pomysł ładowania słońcem urządzeń przenośnych nie jest nowy. Były już telefony ładowane słońcem i laptopy z bateriami słonecznymi, ale jak dotąd rozwiązania te nie były na tyle wydajne, aby naprawdę uniezależnić użytkowników od sieci energetycznej. 

Dwie godziny ładowania na słońcu

Nieco inaczej jest z Laptopem SOL opracowanym przez kanadyjską firmę WeWi. Jest to urządzenie, którego obudowa mieści w sobie cztery rozkładane duże panele słoneczne.

zdjęcie

Te panele umożliwiają naładowanie urządzenia w dwie godziny. Producent obiecuje do 10 godzin żywotności baterii po naładowaniu.

Urządzenie jest wyposażone w ekran o przekątnej 13 cali. Mieści w sobie dwurdzeniowy procesor Intel Atom, dysk 320 GB, pamięć 2 GB lub 4 GB, kamerę 3 MP, GPS. Łączność jest zapewniona przez modem 3G/4G, Wi-Fi i Bluetooth. To wszystko jest zamknięte w obudowie o surowym, ale bardzo ciekawym wyglądzie.

zdjęcie

Cena nie za wysoka

SOL ma być urządzeniem dla podróżników i innych osób pracujących w bardziej ekstremalnych warunkach, ale jego producenci postawili sobie za cel stworzenie czegoś naprawdę dostępnego. Urządzenie ma kosztować 350 dolarów (albo 400 w wersji wodoszczelnej). Docelowo producenci chcieliby zejść nawet poniżej progu 300 dolarów. Pierwsze urządzenia mają trafić do Ghany, a ich nabywcami będą instytucje.

Fani Linuksa mogli zauważyć, że na materiałach promocyjnych widoczny jest pulpit Ubuntu. SOL rzeczywiście jest wyposażony w ten system i dlaczego reklamowany jest jako urządzenie "z darmową energią i darmowym oprogramowaniem".

Sonda
Chciałbyś mieć urządzenie przenośne z baterią słoneczną?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Bez wodotrysków, ale ciekawie

W ogólności SOL nie jest urządzeniem o bardzo wielkich osiągach. Nie jest to również urządzenie korzystające z bardzo nowoczesnych technologii. Trzeba jednak przyznać, że jego projektanci bardzo zgrabnie połączyli istniejące już technologie, aby uzyskać produkt o bardzo określonych cechach, pożądanych w specyficznych warunkach.

Choć SOL nie jest urządzeniem z głównego nurtu elektroniki, może on stać się inspiracją dla tego nurtu. Nokia przekonywała w przeszłości, że ładowanie urządzeń słońcem jest niepraktyczne, ale czy naprawdę nie da się go uczynić praktycznym?

Poniżej film prezentujący SOL:


Źródło: Solaptop.com

« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031