SOKiK znów potwierdza słuszność decyzji UKE
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził ważność decyzji wydanej przez Prezesa UKE, dotyczącej ustalenia znaczącej pozycji Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w sieciach komórkowych oraz nałożenia na Spółkę obowiązków regulacyjnych.
Wspomniana decyzja Prezesa UKE została wydana 17 lipca ubiegłego roku. Anna Streżyńska ustaliła wówczas, że na rynku zakańczania połączeń głosowych w sieci mobilnej nie występuje skuteczna konkurencja i wskazał pozycję znaczącą PTC na tym rynku, w wyniku czego na PTC zostały nałożone obowiązki regulacyjne.
PTC odwołała się od decyzji wskazując m. in. na wątpliwości co do prawidłowości powołania Prezesa UKE. Operator przypomniał przy tym na wcześniejszy wyrok SOKiK w sprawie kary nałożonej na Telekomunikację Polską za wiązanie oferty neostrady tp z abonamentem telefonicznym.
Przedwczoraj SOKiK oddalił odwołanie PTC. Stwierdził, że w jego zakresie nie leży badanie prawidłowości powołania Prezesa UKE, a odnosząc się do przywołanego przez PTC wcześniejszego wyroku Sąd stwierdził, iż kwestia prawidłowości powołania Prezesa UKE, była wówczas tylko jednym z powodów uchylenia tamtej decyzji.
Ponadto sąd wskazał, iż w pełni podziela argumentację Prezesa UKE w zakresie wyznaczania PTC jako operatora o pozycji znaczącej. Sąd nie podzielił zarzutów PTC dotyczących trybu nieprawidłowości w prowadzeniu postępowań konsultacyjnego i konsolidacyjnego.
Wyrok SOKiK jest nieprawomocny i PTC przysługuje od niego apelacja. W podobnej sprawie dotyczącej PTK Centertel SOKiK wydał już prawomocny wyrok potwierdzający słuszność decyzji wydanej przez Prezesa UKE.
Nałożenie obowiązków regulacyjnych nie jest jedyną sporną kwestią pomiędzy UKE i PTC. W ostatnim czasie Urząd nałożył na operatora karę w wysokości 2 mln zł za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.