Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Software Developer's Journal 7/2006

03-07-2006, 22:26

Bezpieczeństwo danych jest jednym z najważniejszych problemów współczesnej informatyki. Specjaliści kombinują na wszystkie strony jak to zrobić, żeby danego szyfru nie dało się złamać - by nasze numery kart kredytowych, PINy, hasła i inne dane nie trafiły w niepowołane ręce - podczas gdy inni, równie dobrzy spece próbują właśnie do tego doprowadzić i odszyfrować najnowsze zdobycze kryptografii. Lipcowy numer SDJ, zatytułowany Antyhaking, niemal całkowicie poświęcony jest zagadnieniom bezpieczeństwa poufnych danych w Sieci.

robot sprzątający

reklama


Co w trawie piszczy?

Po standardowej serii niusów na dzień dobry w lipcowym wydaniu magazynu trafiamy na materiał poświęcony PasswordSafe. To niewielkie, mające jednak całkiem spore grono wiernych użytkowników, narzędzie przybliża czytelnikom sam koordynator projektu PasswordSafe - Rony Sharpio.

Zaraz po tym materiale, o bezpiecznym zarządzaniu zbiorami danych z użyciem JPasswords opowiada Wolfgang Keller. Artykuł jest krytyczny w stosunku do rozwiązania z poprzednich stron magazynu, mimo to jednak autor docenia znaczenie PasswordSafe, z którego wywodzi się jego JPasswords.

A co potem? Potem piszemy prosty serwer HTTP. Ten artykuł szczególnie przypadł mi do gustu - nie jest sztywny ani przeładowany. Autor cierpliwie i dokładnie tłumaczy, co i jak należy zrobić, by nasz serwer ożył. Oczywiście wszystko z listingami.

SDJ 7 2006Z ciekawych jeszcze, ale już znacznie bardziej zaawansowanych materiałów, pojawiły się w lipcowym SDJ artykuły dotyczące Pure Power Tactical Engine oraz projektowania systemów operacyjnych, ze szczególnym naciskiem na działanie jądra SO.

Krążek CD

Tu praktycznie wszystko poświęcone jest kryptografii i bezpieczeństwu. Na płytce znajdziemy m.in.: tutoriale do Snorta, który jest dobrym, naprawdę rozbudowanym NIDS oraz do EJB. Ponadto swoje miejsce na CD znalazły programy takie jak: VMPC Data Security, John the Ripper czy Qemu.

CD to także cała seria kryptograficznych bibliotek: Botan, NSS, BorZoi, LiDIA i inne. Standardowo na krążku wylądowało kilka e-booków i oczywiście wszystko to, o czym poczytać możemy w lipcowym wydaniu SDJ.

Wakacyjny leń komentuje :)

Właśnie zaczęły się wakacje, jest upalnie i duszno w całej Polsce - komu chciałoby się coś robić w takie dni? Hm... np. czytać o bezpieczeństwie danych? Kryptografia to obszerny, a mimo wszystko pasjonujący temat - ja pochłonęłam ten numer z prędkością światła! Wspaniała lektura na wakacje, oczywiście tylko jeśli to lubisz! ;-)

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E