Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Software Developer's Journal 4/2006

30-03-2006, 09:44

Jest jednym z najpopularniejszych języków programowania wysokiego poziomu ostatnich lat. W 1998 roku został ustandaryzowany, a już niedługo ISO planuje ustanowienie drugiej edycji tej standaryzacji. Według jednych jest bardzo trudny, innym jego nauka przychodzi z łatwością. Od dawna jest ulubionym językiem wielu programistów. Pracodawcy niemal biją się o dobrych specjalistów od niego. Mowa oczywiście o C++. Kwietniowy numer Software Developer's Journal został w całości poświęcony temu niezwykłemu językowi.

Witamy w świecie cpp

W świat C++ wkraczamy już w pierwszym kwietniowym artykule magazynu SDJ. Zaczynamy od tego, co nowego pojawiło się w standardzie roboczo oznaczonym symbolem "C++0x". O sprytnych wskaźnikach, odśmiecaczu a la Java, nowych słówkach kluczowych (jak nullptr), czy zmianie reguł parsowania podwójnych trójkątnych nawiasów i wszystkich innych ważnych nowinkach pisze Maciej Sobczak.

Następnie kilka słów o widgetach, czyli jak ugryźć sieć z pomocą C++ - niestety materiał nie wykracza zbytnio ponad pobieżnie zarysowane założeń i możliwości biblioteki Wt.

SDJ 4-2006W nowym SDJ nie zabrakło spojrzenia natywnego - programowanie w C++ w kolejnych artykułach zostało ujęte zarówno od strony Linuksa (przegląd narzędzi), jak i Windowsa (praca z wątkami).

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w C++ zawiera się inny, pełny i zupełnie niezależny język programowania - to... szablony. Zarys technik metaprogramowania z wykorzystaniem Boost'a prezentuje w długim i ciekawym artykule Aleksey Gurtovoy.

Kwietniowy numer SDJ zawiera zaledwie dwie publikacje niezwiązane z C++. Pierwsza to wywiad, a druga - znacznie ciekawsza moim zdaniem - to test dwóch darmowych narzędzi do automatyzacji testów aplikacji Java Swing.

Ponadto w nowym numerze SDJ brakuje strony z Rekomendowanymi Stronami. W numerze majowym również jej nie będzie. W zamian Wydawnictwo roześle (w okolicach 20. każdego miesiąca) newslettery z informacją "SDJ poleca".

Płytka

Kwietniowy krążek nie powala na kolana, ale znalazło się na nim kilka ciekawych rzeczy. Trochę e-booków, dwie biblioteki (Boost i wxWidgets), kilka środowisk programistycznych (w tym najnowszy Dev-C++ 5 i najnowszy NetBeans 5.0) oraz ostatnia część tutoriala do Eclipse.

Na płytkę trafił również lekki edytor tekstu FOX Edit, który - co jest wielką jego zaletą - potrafi kolorować i podpowiadać składnię pisanych w nim programów.

3 słowa krytyki

Płyta, płyta i jeszcze raz płyta. Zarzuty nie zmieniły się od ostatniego miesiąca - nadal jest smutno i ponuro, a ramki są niewyskalowane. Co do samego pisma, nie mogę się przyczepić - tym razem naprawdę mi się podobało - a może po prostu lubię ten temat :)

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Trojan z pudełka