Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mamy marzec, niedługo - miejmy nadzieję - także wiosnę. Tymczasem w marcowym Software Developer's Journal (SDJ) już bardzo wiosennie. Najnowszy numer tego wydawnictwa poświęcony został bardzo prężnie rozwijającej się technologii XML.

robot sprzątający

reklama


WSTĘPu tytułem
Marcowe wydanie Software Developer's Journal otwiera krótkie podsumowanie ostatniego roku przygotowane przez panią Sylwię Pogroszewską, Product Managera SDJ. Pani Sylwia zwraca szczególną uwagę na nowy trend, jakim jest SOA, zastanawiając się, czy to właśnie ta architektura ukształtuje informatyczne trendy 2006 roku? Jeśli połączyć to z tematem numeru, odpowiedź wydaje się oczywista.

Prawie całe SDJ traktuje tym razem o technologiach XML. Maraton zaczyna się od materiału autorstwa Tomasza Rybaka o XUL, czyli XML User-Interface Language. W dosyć długim tekście pan Rybak dokładnie wyjaśnia jak łączyć XUL z HTML, jak wykorzystać przy tym serwer aplikacji Zope i co z tym wszystkim wspólnego ma Mozilla. Z kolei aby stworzyć wydajny system, warto pomyśleć o przeznaczonej dla niego bazie danych, a jak do tego wykorzystać XML pokazuje nam Artur Żurski w artykule LINQ - C# 3.0.

SDJ Marzec 2006SDJ poszukało również polskich wątków w temacie XML. I tak na łamach marcowego numeru znalazł się materiał Tomasza Sztelaka zatytułowany XFire w akcji. Co ciekawe, autor tekstu jest jednocześnie członkiem zespołu tworzącego tę bibliotekę, skądinąd bardzo pomocną przy tworzeniu webserwisów.

Z artykułów, które szczególnie przyciągnęły moją uwagę, chciałabym wymienić dwa. Pierwszy opisuje bibliotekę LHMail napisaną w C++. Drugi natomiast dotyka reverse-engineeringu. Jakub Nowak, uczy w nim - na przykładzie windowsowego Notatnika - jak dodać nowe funkcje do gotowych plików binarnych. Potrzebna będzie podstawowa znajomość asemblera oraz kilka dodatkowych programów, ale efekt wart jest chwili wysiłku i myślenia przy asmie.

W najnowszym SDJ zamieszczony został również wywiad z Andrzejem Nojszewskim, prezesem firmy Software AG Polska.

Samo chrupkie - CD
Marcowy krążek SDJ pełen jest oczywiście dodatków do numeru spod znaku XML. To jednak nie wszystko - na płytce znajdziemy także inne ciekawe materiały i tym razem właśnie im postanowiłam się przyjrzeć.

Pierwsze, które szczególnie się wyróżniają, to całe rozdziały książek pochodzące z takich tytułów jak: "Exchange Server 2003", "Sprawne zarządzanie projektami metodą Scrum", "Microsoft Windows SharePoint Services - Krok po kroku" i "Microsoft Windows SharePoint Services - Krok po kroku" - prosto z Microsoft Press. Na tym nie koniec elektronicznych publikacji - na krążku znalazły się jeszcze trzy pełne pozycje - m.in.: "PHP Power Programming" autorstwa Andi'ego Gutmansa, Stiga S. Bakkena i Dericka Rethansa.

Ponadto na marcowym CD znajdziecie cały zbiór narzędzi, bibliotek, itp. rozszerzeń do tworzenia kodu XML. Magazyn udostępnia m.in.: oXygen, Hydrę 3d, Doc2XML, Openadaptor i wiele innych. Do tego dołączono jeszcze Zope, projekt serwera aplikacji na licencji GPL.

Niestety, ale muszę to napisać: mimo wyraźniej poprawy w stosunku do poprzedniego miesiąca i ten krążek nie powala wykonaniem technicznym na kolana. Tym razem przynajmniej nagłówki stron prezentują się dobrze. Troszkę słabo i niewyraźnie wyglądają natomiast screeny w lewej ramce. Najlepiej zawartość prezentuje się pod Operą, zdecydowanie najgorzej pod Internet Explorerem - w skrócie: bez rewelacji.

Subiektywnie
Ten numer Software Developer's Journal porusza ciekawy i ważny z punktu widzenia rozwoju Internetu temat, jakim są Technologie XML. Coraz powszechniejszy język, który pozwala łączyć programy - napisane w zupełnie różnych językach i dedykowane na zupełnie różne platformy - w jeden spójny system informatyczny, niewątpliwie zasługuje na uwagę nie tylko w tym jednym numerze pisma.

Ponadto ciekawe dodatki na załączonym do magazynu krążku skłaniają mnie do pozytywnej oceny marcowego numeru SDJ.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Groźna luka w Ubuntu