Smartwatche mogą się przydać w fabrykach

23-04-2015, 14:30

Czy inteligentne zegarki mogą być czymś więcej niż efektownymi gadżetami? Polscy inżynierowie stworzyli aplikację, która może wprowadzić smartwatche do zakładów przemysłowych.

Rynek inteligentnych zegarków dopiero się rodzi i wydaje się raczej rynkiem lifestyle'owych gadżetów. Pytanie brzmi, czy tak będzie zawsze? Zegarek mógłby przecież oferować dostęp do konkretnych danych, które w określonych sytuacjach człowiek musi mieć zawsze pod ręką. Zegarki - teoretycznie - mogłyby zastąpić tablety lub laptopy w miejscach takich, jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty itp. 

Ideę smartwatcha do profesjonalnych zastosowań chce zrealizować polska firma ASTOR. Stworzyła ona rozwiązanie o nazwie ASTOR Watch, które pozwala na monitoring najbardziej aktualnych parametrów dotyczących m.in. stanu pracy maszyny czy zużycia energii. ASTOR Watch może być zintegrowany zarówno z systemem Android, jak i ze specjalistycznymi aplikacjami przemysłowymi. W skład systemu wchodzi aplikacja na zegarek i telefon oraz serwer integrujący się ze źródłami danych.

ASTOR Watch

System powstał przede wszystkim z myślą o pracownikach zakładów przemysłowych, nadzorujących produkcję. Stykają się oni na co dzień z ogromnymi ilościami danych, a dostęp do tych informacji bywa często ograniczony przez skomplikowane interfejsy. Jeśli dane wyświetlane na zegarku nie wystarczą, użytkownik będzie mógł wyświetlić większą ilość danych na urządzeniu z systemem Android. 

Sonda
Czy dostrzegasz zastosowanie dla smartwatcha w swoim zawodzie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

ASTOR Watch nie ogranicza się do jednego źródła danych – został zaprojektowany tak, by bez problemu można było go zintegrować z szeregiem innych istniejących już systemów, np. bazami danych SQL, Wonderware Historian czy Wonderware MES – wyjaśnia Maciej Król, twórca aplikacji.

ASTOR Watch to prototyp. Jego konstruktorzy deklarują, że będą pracować nad rozwojem systemu.

Profesjonalne wearables

Nie pierwszy raz słyszymy o rozwiązaniu z zakresu wearable computingu, które jest tworzone z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. W przeszłości firma Motorola przedstawiała mobilny komputer zakładany na głowę. Poza tym coraz częściej mówi się o możliwości stosowania w warunkach profesjonalnych takich gadżetów jak Google Glass czy HoloLens, oczywiście o ile wyjdą one na rynek i będą tak dobre, jak zapowiadają ich producenci. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy