Związek Cyfrowa Polska wysłała do wiceministra Jana Sarnowskiego swoje uwagi do procedowanych w resorcie projektów ustaw dotyczących SLIM VAT 2 i krajowego systemu e-fakturowania.
reklama
Jak przypomina prezes Związku Michał Kanownik, jego organizacja od początku wspierała wszelkie działania resortu finansów w zakresie walki z oszustwami VAT-owymi. – Dziś jednak istotne jest też to, aby system fiskalny państwa był również przyjazny dla przedsiębiorców i nowoczesny, dostosowany do cyfrowego świata i wykorzystujący współczesne technologie. Takiej sprawności, którą może zapewnić digitalizacja, oczekuje biznes – mówi Kanownik i dodaje: – Właśnie nasz głos, branży nowoczesnych technologii, w ocenie nowych regulacji może pomóc w wypracowaniu wspólnie z resortem finansów rozwiązań, które nie tylko nie zahamowały rozwoju polskich przedsiębiorstw, ale i je wesprą w ich działalności.
W ramach pakietu SLIM VAT 2 resort finansów planuje zmodyfikowanie obowiązujących zasad odliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług, co jest kierunkiem zmian, jakich oczekują podatnicy. Jednak zdaniem Związku, regulacje te powinny tez dotyczyć rozliczeń z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, jak również zniesienia warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT w terminie 3 miesięcy. Jak argumentuje prezes Cyfrowej Polski w piśmie do Ministerstwa Finansów, konsekwencje finansowe prowadzenia rozliczeń zgodnie z obecnymi przepisami – a w szczególności konieczność zapłaty odsetek – odczuwalne są przez podmioty, które raportują sprzedaż towarów oraz zakupy wewnątrzwspólnotowe i które nie są w stanie dotrzymać terminu 3 miesięcy. Np. ze względu na niedostępność faktur wystawionych przez kontrahenta.
Cyfrowa Polska uważa za zasadne wdrożenie systemu ustrukturyzowanych faktur elektronicznych poprzez wprowadzenie tego rozwiązania etapowo zaczynając od istotnej długości okresu przejściowego, podczas którego to rozwiązanie będzie fakultatywne.
Jak podkreślono w piśmie do resortu finansów, ważną kwestią dla przedsiębiorstw jest obecna tendencja do wdrażania w całej UE szeregu różnych systemów e-fakturowania i raportowania w czasie rzeczywistym, przy ograniczonej harmonizacji lub też jej braku. Takie rozdrobnienie technologiczne jednolitego rynku Unii Europejskiej stanowi jednak sporą barierę dla przedsiębiorstw, które chcą prowadzić działalność transgraniczną i to niezależnie od ich wielkości. Często prowadzi to do ponoszenia przez przedsiębiorstwa kosztów oraz powstania barier wejścia na nowe rynki, co szkodzi finalnie interesom konsumentów. Dlatego Związek postuluje, by opracowane rozwiązania e-fakturowania przez polski rząd wpisywały się w te, które zostały już wdrożone w innych krajach UE, bądź mogą pojawić się w Unii i poza nią w przyszłości.
Takie dostosowanie pozwoli uniknąć dublowania się kosztów ponoszonych przez polskich podatników, którzy będą musieli budować systemy informatyczne, aby spełnić wymogi zarówno polskiego systemu, jak i systemów obowiązujących w innych krajach. Dlatego – w ocenie Związku – najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby polski rząd ustalił harmonogram, który umożliwiłby skuteczną integrację propozycji różnych krajów przed wdrożeniem systemu faktur ustrukturyzowanych w Polsce. – Ufamy, że w odpowiednim czasie pojawią się dalsze możliwości współpracy z Ministerstwem Finansów nad projektem przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych, także w kontekście wymogów i specyfikacji technicznych wdrażanego systemu – podkreśla Michał Kanownik.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Polski podatnik odzyska VAT za niezapłacone faktury? Zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
|
|
|
|
|
|