Skype z Facebookiem? A może z Google'em?

05-05-2011, 17:52

Opóźnia się oferta publiczna Skype'a - największej firmy oferującej rozmowy VoIP. Powodem mogą być negocjacje prowadzone z dwoma firmami - Facebookiem i Google'em - odnośnie potencjalnej współpracy.

Skype powinien, zgodnie z planem, stać się spółką giełdową w drugiej połowie 2011 roku. Z operacji tej miałby pozyskać około miliarda dolarów. Wygląda jednak na to, że wejście na giełdę nie jest przesądzone. Agencja Reuters, powołując się na swoje źródła, informuje o rozmowach, jakie mają mieć miejsce odnośnie przejęcia Skype'a lub też zawiązania partnerstwa. Głównymi bohaterami, oprócz operatora, są Google i Facebook.

>> Czytaj także: Skype: Nauczyciele wszystkich krajów łączcie się

Rozmowy między Facebookiem a Skype'em odnośnie jego przejęcia miały się toczyć w tajemnicy w Luksemburgu. Inne źródło twierdzi, że jednocześnie trwają także negocjacje z Google'em na temat utworzenia spółki joint venture. Wartość telekomu w wyniku jednej z tych transakcji miałaby zostać określona poziomie 3-4 miliardów dolarów.

Zarówno Google, jak i Facebook mogłyby sporo zyskać na umowie ze Skype'em. Wydaje się jednak, że więcej zyskać mógłby serwis społecznościowy. Zapewne spore grono z 600 milionów jego użytkowników posiada także konta na Skypie. A tych jest około 560 milionów, z czego 124 miliony miesięcznie dzwoni. Obie firmy mają więc ogromny zasięg, a co za tym idzie potencjał. Problemem luksemburskiej firmy jest jednak fakt, że zaledwie 6 procent jego użytkowników płaci za rozmowy - przypomina The Guardian.

Firma powinna się pospieszyć z wejściem na giełdę, ponieważ nie jest jedyną z branży IT, która się tam wybiera. Im więcej firm będzie chciało w tym samym czasie upublicznić swoje udziały, tym mniejsza jest szansa na uzyskanie dobrej ceny. Z największym napięciem oczekiwana jest jednak oferta publiczna Facebooka.

>> Czytaj także: Skype wkrótce z reklamami

Sonda
Skype powinien
  • dać się przejąć
  • zawiązać spółkę joint venture
  • pozostać samodzielny
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Wczoraj na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku debiutowała firma Renren Inc., największy w Chinach gracz na rynku społecznościowym. Zebrała ona od inwestorów 743 miliony dolarów, a jej kurs wzrósł o 57 procent. Wskazywać to może na duże zainteresowanie inwestorów tego typu firmami. Czas jednak ucieka.

Guardian zauważa, że bardziej prawdopodobną opcją jest stworzenie spółki joint venture. Wynika to z faktu, że Skype już ma w tym zakresie doświadczenie. Jego komunikator dostępny jest już m.in. w telewizorach LG, Panasonic oraz Samsung.

Skype zapewne nie ma nic przeciwko tego typu spekulacjom. Zainteresowanie ze strony dużych graczy może poprawić wizerunek firmy, co korzystnie wpłynęłoby na jej wycenę. A ostateczna decyzja i tak zapadnie w Luksemburgu. Niezależnie od nacisków.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Skypetag komunikatorytag ipotag Googletag giełdatag Facebook
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy