Skuteczne przygotowanie do rekrutacji na studia

03-08-2020, 10:56

Rekrutacja na studia to zawsze wydaje nam się formalność, ale pamiętajmy o każdym elemencie tej procedury. Czasami niezbyt dobrze zorganizowane osoby zapominają nawet o wysłaniu dokumentów pomimo tego, że są bardzo zdolne i miejsce na studiach im się należało. Na szczęście zawsze zasady rekrutacji na studia będą dokładnie opisane na stronie internetowej konkretnej uczelni. Dzięki temu mamy wgląd we wszystkie informacje, a poza tym możemy sobie ustawić powiadomienie, aby nie zapomnieć o terminie.

Formularz to nie wszystko

Zostanie studentem to oczywiście marzenie niejednej osoby, która marzy o jakimś konkretnym kierunku studiów. Przede wszystkim, więc musimy zapoznać się z formularzem rekrutacyjnym i wypełnić go w prawidłowy sposób. Jeżeli mamy pewne wątpliwości, to zawsze mamy możliwość skontaktowania się z konsultantem pracującym na uczelni, a nie zapominajmy o tym, że zwykle będziemy mieli dostęp także do opinii studentów. Na a poza tym najczęściej będziemy musieli się skontaktować z pracownikiem działu rekrutacji i umówić się na rozmowę organizacyjną. W końcu terminy rekrutacji na studia mogą być bardzo różne. Szczególnie z uwagi na zainteresowanie konkretnymi kierunkami musimy się liczyć z tym, że takie rozmowy będą przygotowane w nieprzewidywalnym dla nas terminie. Potem oczywiście musimy przyjechać z kompletem dokumentów, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i podpisać umowę. Oczywiście wszystko tutaj zależy od tego, jakie wymogi będzie stawiać konkretna uczelnia.

Zróżnicowane wymagania rekrutacyjne

Musimy sobie zdać sprawę, że rekrutacja na bardzo różnych uczelniach będzie wyglądała, jak się okazuje różnorodnie. Nie zawsze mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Część uczelni będzie wymagać wstępnych testów lub egzaminów pisemnych. Jeszcze inne będą wymagały od nas tylko rozmowy kwalifikacyjnej, która jednocześnie będzie także sprawdzianem wiadomości z konkretnej dziedziny wiedzy i po prostu takim prostym egzaminem. Niektóre uczelnie będą organizowały nabór tylko na wiosnę, a w przypadku innych będzie oferowana jeszcze dodatkowo rekrutacja zimowa. Błędne jest też rozumowanie, że w przypadku uczelni prywatnych wystarczy tylko zapłacić i już możemy się cieszyć tym, że jesteśmy studentami. Jeżeli uczelnia jest rzeczywiście uznana za bardzo dobrą w skali krajowej i europejskiej, to powinniśmy brać pod uwagę, że będzie także bardzo szczegółowo sprawdzona nasza wiedza. To zresztą dobrze świadczy o takich uczelniach, bo wiemy wtedy, że trzyma wysoki poziom.

Artykuł powstał we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu: https://www.medyk.edu.pl/


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag studiatag nols
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: