Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Skarga Cisco na przejęcie Skype'a przez Microsoft oddalona przez Sąd UE

11-12-2013, 12:40

Nabycie Skype'a przez Microsoft nie ograniczy konkurencji na rynku UE - uznał Sąd Unii Europejskiej. Spółki Cisco i Messagenet chciały unieważnienia transakcji.

Przejęcie Skype'a przez Microsoft to dość stare dzieje. Zostało ono ogłoszone jeszcze maju 2011 roku. W październiku 2011 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na to przejęcie.

Transakcja nie podobała się firmom Cisco i Messagenet, które oferują usługi łączności przez internet i oprogramowanie do tego celu. Obie firmy przedstawiły Komisji uwagi mające wykazać, że duet Skype-Microsoft zaszkodzi konkurencji. Komisja mimo wszystko zgodziła się na przejęcie, więc Cisco i Messagenet wniosły skargę do Sądu UE o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji.

Sąd UE: Microsoft i Skype nie zagrożą konkurencji

Dziś Sąd Unii Europejskiej uznał, że to połączenie nie ogranicza konkurencji.

W wyroku Sąd stwierdził, że w swojej decyzji Komisja poprzestała na rozróżnieniu rynków łączności dla ogółu i łączności biznesowej, nie zajmując stanowiska w kwestii tego, czy należało wskazać istnienie ściślejszych rynków. Komisja stwierdziła bowiem, że koncentracja nie powodowała znaczącego zakłócenia konkurencji nawet na najbardziej ścisłych rynkach.

Udziały w rynku to nie wszystko

Sąd zauważył, że nabycie spółki Skype daje Microsoftowi wysoki udział w rynku łączności dla ogółu, na komputerach PC z Windowsem. Ten udział może sięgać 90%, ale to nie oznacza, że Microsoft panuje nad całym rynkiem łączności dla ogółu.

Zdaniem Sądu ten sektor jest stosunkowo młody i charakteryzuje się krótkimi cyklami innowacji, w którym duże udziały w rynku mogą okazać się ulotne. Ponadto spółka Microsoft, tradycyjnie posiadająca bardzo duży udział w rynku oprogramowania dla PC, jest w mniejszym stopniu obecna na smartfonach i tabletach, których znaczenie na rynku nieustannie wzrasta. Każda próba podniesienia cen łączności w stosunku do użytkowników PC mogłaby zachęcić ich do zwrócenia się w kierunku platform alternatywnych.

Sąd stwierdził również, że na platformach innych niż PC z Windowsem konkurenci Microsoftu mają udziały wystarczająco duże, aby stworzyć sieć łączności, której poziom użytkowania i atrakcyjności dla użytkownika są porównywalne z ofertą Skype'a i Microsoftu.

Sonda
Czy zgadzasz się, że połączenie Microsoftu i Skype'a nie szkodzi konkurencji na rynku?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Skype i Lync? Teraz nie ma zagrożenia

Sąd oddalił też argument spółek Cisco i Messagenet, w myśl którego dzięki tej koncentracji Microsoft mógł zapewnić programowi Lync preferencyjną interoperacyjność z programem Skype, ze szkodą dla konkurentów.

W tym miejscu Sąd przypomniał, że koncentracja może zostać uznana za niezgodną z rynkiem wewnętrznym, jeżeli przynosi konkurencji bezpośrednią i natychmiastową szkodę. Tymczasem realizacja interoperacyjności programu Lync z programem Skype i sukces sprzedaży nowego produktu powstałego w jej wyniku zależą od szeregu czynników, które jeszcze nie wystąpiły. Nie ma pewności, że wszystkie będą mogły wystąpić w wystarczająco niedalekiej przyszłości.

Czytaj także: Sąd w UE może nakazać zablokowanie "pirackiej" strony, uważa Rzecznik Generalny ETS


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *