Skąpiec.pl: Ceny dysków drastycznie w górę

28-10-2011, 13:00

W ostatnich tygodniach ceny dysków na Skąpiec.pl wzrosły nawet o 100-150%. Wszystko za sprawą tragicznej powodzi w Tajlandii i informacji o wstrzymaniu produkcji przez firmy Western Digital i Seagate.

Największa od 50 lat powódź w Tajlandii objęła swym zasięgiem już 1/3 kraju, a jej skutki są coraz bardziej dramatyczne. Według oficjalnych informacji zginęło do tej pory ok. 400 osób, tysiące strąciło dorobek całego życia. Choć w obliczu ludzkich tragedii informacja ta może wydać się mało istotna, to jednak kataklizm szerokim echem odbił się również na całej branży komputerowej. W Tajlandii znajdują się bowiem fabryki największych producentów dysków twardych - Western Digital i Seagate.

Zmiany w cenach wybranych modeli dysków
fot. Skąpiec.pl - Zmiany w cenach wybranych modeli dysków

Obie wspomniane firmy zdecydowały się w ostatnich dniach na wstrzymanie produkcji i dostaw sprzętu, co przyczyniło się do niewyobrażalnego wzrostu cen dysków twardych na całym świecie.

Dynamika zmian cen dysku Western Digital Caviar Green WD20EARX w okresie od 30.07.2011 do 27.10.2011 roku
fot. Skąpiec.pl - Dynamika zmian cen dysku Western Digital Caviar Green WD20EARX w okresie od 30.07.2011 do 27.10.2011 roku

Z danych porównywarki Skąpiec.pl wynika, że polskie sklepy internetowe przestraszyły się informacji dotyczących tajskich fabryk i - mimo zapasów magazynowych - znacznie podniosły ceny dysków HDD. W ciągu ostatniego tygodnia ceny niektórych produktów wzrosły dwu- lub trzykrotnie. Co ciekawe, podrożały również dyski innych producentów, np. Samsunga czy Toshiby. Za przykład niech posłuży kilka najpopularniejszych we wrześniu dysków twardych (zob. tabela obok).

Eksperci z branży IT prognozują, że podwyżka cen dysków twardych w najbliższym czasie może przełożyć się również na wzrost cen komputerów, a w konsekwencji – na zmniejszenie ich sprzedaży. Dla sklepów internetowych nie będzie to dobra wiadomość.

Czytaj: Powódź pogrąży azjatyckich producentów PC-tów?


Następny artykuł » zamknij

Tsunami uderza w Mac OS X

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy