Tsunami uderza w Mac OS X

28-10-2011, 13:23

Zagrożenie, które za pośrednictwem usługi sieciowej IRC może realizować ataki DDoS, przechwycili analitycy firmy ESET. Kod programu bazuje na złośliwej aplikacji Tsunami, która w 2002 r. atakowała systemy z rodziny Linux. Teraz celuje w użytkowników Mac OS X.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


OSX/Tsunami.A jest backdoorem, czyli złośliwą aplikacją, która po przedostaniu się na dysk zainfekowanego komputera pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju luk w oprogramowaniu. Zagrożenie daje atakującemu możliwość przejęcia kontroli nad zarażonym systemem Mac OS X. Potrafi też automatycznie pobierać z sieci swoje nowsze wersje, a także inne szkodliwe programy.

Eksperci z firmy ESET przeanalizowali próbki backdoora i odkryli, że głęboko w jego kodzie zapisano i zabezpieczono przed ewentualnymi zmianami listę serwerów IRC oraz kanałów, poprzez które twórcy szkodnika mogą łączyć się z przechwyconymi maszynami i wykonywać za ich pośrednictwem ataki DDoS. Takie ataki polegają na wysyłaniu przez zainfekowane komputery setek tysięcy zapytań do serwerów firm i instytucji, co doprowadza do ich zablokowania.

To kolejny odkryty tej jesieni szkodliwy program atakujący użytkowników Mac OS X. Pod koniec września informowaliśmy w DI o aplikacji OSX/Imuler.A (znanej też jako OSX/Revir.A) rozpowszechnianej pod postacią spreparowanego pliku PDF. Większość użytkowników systemu Windows traktuje e-maile z załącznikami posiadającymi dodatkowe rozszerzenie (takimi jak .pdf.exe czy .doc.exe) jako potencjalne zagrożenia i po prostu usuwa je bez otwierania. Dla posiadaczy Maków zagrożenie podszywające się pod dokument PDF okazało się jednak nowością.

Czytaj także: Początek końca ery bezpiecznych Maków?


Źródło: ESET


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.