Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Silk Road 2.0 zamknięta przez FBI. Od początku była infiltrowana

07-11-2014, 13:20

Rok temu zamknięto narkotykową giełdę Silk Road, a wczoraj FBI ogłosiło zamknięcie Silk Road 2.0. To agenci się wykazali, czy może kolejny administrator Silk Road nie wykazał się przezornością?

robot sprzątający

reklama


W październiku ubiegłego roku FBI pochwaliło się nie lada sukcesem. Zamknięto internetowa giełdę Silk Road nazywaną "narkotykowym Amazon.com". Ta giełda, działająca w sieci Tor, uważana była za odporną na działania władz, ale organy ścigania nie musiały za bardzo bawić się w hackerów. Ross William Ulbricht, podejrzany o kierowanie giełdą Silk Road, prowadził bardzo intensywne życie online i nie potrafił całkiem go oddzielić od swoich nielegalnych działań. 

Zamknięto Silk Road 2.0 

Po zamknięciu Silk Road powstała druga wersja giełdy - Silk Road 2.0. Jej twórcy wydawali się bardzo pewni siebie, ale i oni wpadli. FBI wczoraj ogłosiło zamknięcie giełdy oraz aresztowanie jej domniemanego twórcy. Tym twórcą ma być 26-letni Blake Benthall, znany też pod pseudonimem Defcon.

Na miejsce zamkniętej strony wstawiono komunikat, z którego wynika, że w akcji pomagały też ICE, Europol i Eurojust. 

zrzut

Według FBI wartość sprzedaży nielegalnych towarów na SilkRoad 2.0 wynosiła 8 mln dolarów miesięcznie. Strona miała ok. 150 tys. aktywnych użytkowników.

Infiltrowana od początku

Silk Road 2.0 wystartowała w listopadzie 2013 roku i już w tym momencie była obserwowana przez władze. Jednemu z agentów udało się wejść do nielicznego zespołu administratorów i moderatorów giełdy. Ten agent mógł nawet wchodzić w bezpośrednie relacje z Defconem. Dopiero w maju tego roku agentom udało się zidentyfikować serwer, dzięki któremu giełda mogła działać. Na tym etapie konieczna była współpraca z władzami innego państwa, bo serwer znajdował się za granicą.

Dane od dostawcy hostingu pozwoliły na zidentyfikowanie Benthalla (m.in. jego adres e-mail był powiązany z kontem hostingowym). Obserwacja podejrzanego przyczyniła się do zebrania kolejnych dowodów. Media już dostrzegły, że Blake Benthall ma profil na LinkedIn i Facebooku. Pracował m.in. w Space X jako programista. Na Twitterze opisywał siebie jako "naukowiec rakietowy" oraz "marzyciel Bitcoin". 

Blake Benthall

Sonda
Jak sądzisz? Czy powstanie Silk Road 3.0?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Słaby czynnik ludzki

Najogólniej rzecz biorąc zatrzymanie Benthalla było możliwe dzięki mieszance ataków technicznych, umiejętnej pracy agentów oraz dzięki słabemu "elementowi ludzkiemu". Agenci zauważyli przykładowo, że Benthall potrafił wypłacić naraz ponad 270 tysięcy dolarów, by w chwilę później wpłacić 70 tysięcy jako zaliczkę za luksusowe auto. Czy tak powinien się zachowywać dyskretny właściciel nielegalnej giełdy?

Jeśli Benthall zostanie skazany, może spędzić w więzieniu resztę życia. Postawiono mu zarzuty udziału w handlu narkotykami, w handlu fałszywymi dokumentami, zarzuty przestępstw komputerowych i prania pieniędzy. 

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, możecie zajrzeć do kopii dokumenetów z postępowania. 

Blake Benthall Criminal Complaint by Andy Greenberg


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *