Sieciowe przestępstwa z nienawiści - Prokurator Generalny wzywa do działań i poucza

29-10-2014, 14:09

Jeśli chodzi o przestępstwa z nienawiści, to w szerszym zakresie należy podejmować czynności z urzędu - mówi przewodnik dla prokuratorów, który dotyczy takich przestępstw, a został wydany przez Prokuratura Generalnego Andrzeja Seremeta.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował do Prokuratorów Apelacyjnych przewodnik na temat prowadzenia spraw dotyczących przestępstw z nienawiści i popełnianych z wykorzystaniem internetu. Jeśli jesteście ciekawi, co w tym dokumencie się znalazło, znajdziecie kopię pod tym tekstem. 

Częstsze działanie z urzędu

Andrzej Seremet generalnie uważa, że przestępstwa z nienawiści dokonywane z wykorzystaniem internetu są szczególnie niebezpieczne. Sprawców trudno identyfikować, liczba pokrzywdzonych może być duża i pojawia się niebezpieczeństwo inspirowania dalszych działań wobec ofiar. Dlatego - zdaniem Seremeta - należy w szerszym zakresie podejmować takie sprawy z urzędu.

W przewodniku dla prokuratorów znajduje się też zachęta do tego, aby prokuratorzy z urzędu zawiadamiali e-usługodawców o treściach bezprawnych. W efekcie e-usługodawcy będą mogli usunąć te treści, nie narażając się na odpowiedzialność (czyli jest to zachęta do wykorzystywania mechanizmu notice and takedown). Przewodnik zaznacza jednak, aby zawsze rozważyć odpowiedzialność po stronie e-usługodawcy. 

Ręce w kajdankach
CursedSenses / Shutterstock.com

Jeśli w toku postępowania okaże się, że naruszające prawo materiały znalazły się na stronie stowarzyszenia lub partii, prokurator powinien rozważyć, czy nie powinno się podjąć kroków zmierzających do delegalizacji tej organizacji. Należy też ustalić, czy bezprawne działania miały w takim przypadku charakter incydentalny, czy może stanowiły manifestację celów i założeń tej organizacji. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem przestępstwa z nienawiści w sieci powinny być ostrzej ścigane?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Prokurator Generalny zachęca też do współpracy z takimi organizacjami jak Europol. Doradza też, aby w czasie zbierania dowodów uwzględniać to, czy treści i obrazy stanowiące przedmiot postępowania wpłynęły na zachowania innych osób, także w aspekcie szerzenia mowy nienawiści i tworzenia poczucia zagrożenia. Zdaniem Prokuratora Generalnego może to zapewnić skuteczność wniosków o pomoc prawną, które są kierowane do USA. 

Porady techniczne

Przewodnik opisuje też techniczne aspekty zabezpieczania dowodów, w tym przeszukiwania zawartości urządzeń pracujących w sieci i wykorzystywanych do przekazywania treści i obrazów będących przedmiotem postępowania. Akcentuje, by prowadzący postępowanie uwzględniali uwarunkowania związane z funkcjonowaniem tzw. głębokiej (Deep Web) i ciemnej części sieci (Dark Web).  

Jeśli interesują Was szczegóły, poniżej zamieszczamy kopię przewodnika. 

Pismo z 27 Października 2014 Przedstawiające Metodykę Prowadzenia Spraw Dotyczących Przestępstw z Nienawiśc... by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930