Sieci handlowe wycofują ze sprzedaży popularne pluszowe zabawki ze względu na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem

08-06-2018, 13:20

Popularne pluszowe zabawki dla dzieci CloudPets, ze względu na możliwość wykorzystania ich do cyberataków, zostały wycofane z największych sieci sprzedażowych. Co na ten temat ma do powiedzenia ekspert w zakresie bezpieczeństwa w sieci?

Oznaczenie CE jest potwierdzeniem, że dany produkt spełnia standardy bezpieczeństwa użytkowania i ochrony zdrowia wymagane w obszarze EOG. Jednak konsumenci widząc ten znak, mogą błędnie zakładać, że interaktywne zabawki przeszły odpowiednie testy bezpieczeństwa, jeśli chodzi o wykorzystane w nich oprogramowanie.

Sprawa zabawek ukazuje problem niepożądanego nasłuchiwania i nagrywania rozmów użytkowników i zbierania wrażliwych danych przez otaczające nas urządzenia. 

Srzedawcy powinni wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji i wprowadzić wymóg minimalnego poziomu cyberbezpieczeństwa, który muszą spełnić producenci, zanim ich produkty będą mogły trafić do sprzedaży. W Stanach Zjednoczonych wprowadzana jest właśnie ustawa cybernetyczna dotycząca Internetu Rzeczy – zgodnie z nowymi wymogami wszystkie urządzenia muszą spełniać określone standardy, bez domyślnych haseł i z solidnym wbudowanym oprogramowaniem. Odpowiedzialność nie pozostaje jednak jedynie po stronie sprzedawców, a konsumenci muszą być świadomi potencjalnych zagrożeń związanych z zakupem urządzeń podłączonych do sieci i wymagać od producentów wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń.

Inteligentne zabawki są kolejnym rodzajem cały czas rosnącej grupy urządzeń podpiętych do sieci, które mogą zostać użyte przez przestępców jako narzędzia do przeprowadzenia ataku i pozyskania prywatnych informacji o użytkownikach.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, F5 Networks Polska


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy