Darmowa książka zawierająca teksty o przyszłości prawa autorskiego powstała dzięki konkursowi Future of Copyright, organizowanemu przez Fundację Nowoczesna Polska. Warto zwrócić uwagę nie tylko na darmowe dzieło do pobrania, ale również na sukces inicjatywy, w ramach której powstał nieskrępowany prawami autorskimi inspirujący materiał, za który ktoś jednak dostał pieniądze.
Zacznijmy od tego, co jest darmowe i tylko czeka na pobranie. Książka pt. "Future of Copyright. Anthology" jest dostępna do pobrania w formacie PDF, a także EPUB oraz MOBI. Zawiera ona 10 tekstów poświęconych przyszłości prawa autorskiego, wśród których są opowiadania fikcyjne, antyutopie, teksty nieco humorystyczne, które łączy jeden wspólny mianownik - rozważania na temat przyszłości prawa autorskiego.
Teksty są lepsze lub gorsze, ale osobiście mogę powiedzieć, że czytanie tej książki nie będzie stratą czasu. Nie chcę teraz bawić się w recenzenta, bo bardziej istotne niż opisywanie książki uznałem opisanie, w jaki sposób ta książka powstała.
Fundacja Nowoczesna Polska ogłosiła konkurs pt. Future of Copyright. Był to konkurs na dzieło poświęcone przyszłości praw autorskich, połączony ze społecznościową zbiórką pieniędzy za pośrednictwem platformy Indiegogo. Chodziło o to, aby osoby uczestniczące w zbiórce ufundowały nagrodę dla zwycięzcy, a także prezenty dla siebie. Przykładowo, osoba wpłacająca 5 dolarów otrzymała po zakończeniu konkursu spersonalizowanego e-booka z najlepszymi tekstami, a osoba wpłacająca 50 dolarów otrzymała drukowaną wersję książki.
Uczestnicy nadsyłali teksty, zgadzając się na ich publikację na licencji CC BY-SA. Oznacza to, że efekty ich prac można nie tylko za darmo rozpowszechniać, ale także przetwarzać i użytkować w sposób komercyjny. Należy jedynie podać autora pierwotnego dzieła i udostępnić wszystkie dzieła pochodne na tej samej licencji.
Organizatorzy konkursu chcieli zebrać co najmniej 500 dolarów, przy czym połowę pieniędzy miał dostać zwycięzca, połowa miała trafić do organizatorów na pokrycie kosztów prezentów dla fundatorów. Ostatecznie zebrano 1056 dolarów, tak więc można mówić o sukcesie.
Nagrodę główną (połowę pieniędzy) odbierze Aymeric Mansoux, autor tekstu pt. Morphology of copyright tale. Ponadto jury przyznało wyróżnienie autorowi posługującemu się pseudonimem Togi, który nadesłał oryginalny tekst pt. Give.
Autor najlepszego tekstu dostał nagrodę, a my wszyscy dostaliśmy nowy kawałek otwartej, wolnej kultury do wykorzystania w zbliżającej się dyskusji o przyszłości prawa autorskiego. Ta dyskusja jest potrzebna, nawet jeśli części firm i organizacji to się nie podoba. Prace takie, jak ta antologia, są dla dyskusji nie mniej istotne niż długie opinie pisane przez polityków, ekspertów czy dziennikarzy. Tego typu twórczość po prostu otwiera umysł na pewne rozwiązania, pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy.
Oczywiście teraz RIAA lub MPAA albo polski ZAiKS lub ZPAV mogłyby ogłosić własny konkurs na podobny temat. Wyniki tego konkursu można by chronić prawem autorskim, sprzedawać za krocie i można karać za pobieranie ich z internetu (oraz liczyć straty generowane przez ewentualnych piratów). W ten sposób dwie idee mogłyby się szerzyć na własnych zasadach i niech zwycięży lepsza.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|