Sieć dronów do przesyłania rzeczy tańsza niż kolej lub drogi - wideo

22-05-2013, 11:13

Sieć dronów do przesyłania drobnych ładunków w trudno dostępnych obszarach to pomysł firmy Matternet. Co istotne, taka sieć mogłaby być tania i w dużej mierze autonomiczna.

Drony wzbudzają wiele negatywnych emocji i Dziennik Internautów często o tym pisze, ale staramy się też dostrzegać zalety bezzałogowych statków, takie jak choćby fakt, że potrafią ratować ludziom życie.

Okazuje się, że małe bezzałogowe helikoptery mogą także zrewolucjonizować transport fizycznych dóbr i to nie w krajach najnowocześniejszych, ale właśnie w tych najbiedniejszych. Pracuje nad tym firma Matternet, która wpadła na pomysł stworzenia sieci dronów do przesyłania paczek.

Dronem od stacji do stacji

Istniejące dziś drony mogą unosić niewielkie ładunki i mogą pokonywać odległości do 10 km. Co istotne, mogą być autonomiczne dzięki GPS i sensorom. Aby wykorzystać je na większym obszarze, trzeba stworzyć sieć stacji ładujących, gdzie bezzałogowe statki powietrzne mogłyby lądować i zmieniać baterie.

Stacje ładujące mogłyby wykorzystać słońce i wiatr do generowania potrzebnej energii, a więc byłyby również autonomiczne. Dodatkowo trzeba stworzyć system zarządzający ruchem dronów, przemieszczaniem się pomiędzy stacjami itd. To trudne, ale wydaje się wykonalne.

Drony tańsze niż transport kołowy?

Teraz najważniejsze pytanie - po co to robić, skoro mamy inne środki transportu? Niestety nie wszędzie są inne środki transportu. W wielu krajach wciąż nie ma sieci drogowej do dostarczania tak podstawowych rzeczy, jak żywność i leki. Jej zbudowanie jest kosztowne, a sieć stacji ładujących dla dronów można zorganizować szybciej i taniej. Oczywiście dronom mogą przeszkadzać np. silne wiatry, ale jest to problem do rozwiązania.

Firma Matternet prowadzi już próby z dostawczymi dronami. Film poniżej pokazuje dostarczanie leków do szpitala w Port-au-Prince na Haiti.

Sonda
Czy uda się w większym zakresie wykorzystać do drony do transportu
  • tak, już niebawem
  • tak, ale niezbyt szybko
  • nie
wyniki  komentarze

Tylko wizja czy poważne zamiary?

W chwili obecnej firma Matternet skupia się na prezentowaniu swojej idei. Jak podaje SingularityHUB, otrzymała ona wsparcie finansowe od funduszu Andreessen Horowitz. Jej drony były testowane m.in. na Dominice i być może tam dojdzie do zbudowania pierwszej sieci.

Poniżej jeszcze jeden film objaśniający wizję Matternet:

The Matternet Vision from Matternet on Vimeo.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031