Serdeczne życzenia przykrywką dla złośliwego kodu

05-12-2009, 21:13

Prawie trzy czwarte internautów ochoczo i bezrefleksyjnie otwiera elektroniczne kartki, jeżeli tylko w polu adresowym nadawcy widnieje imię i nazwisko osoby im znanej - wynika z badań przeprowadzonych przez AVG Technologies. Cyberprzestępcy wykorzystują ten fakt, konstruując wiadomości tak, by wyglądały na przysłane przez znajomych ofiary.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jeżeli jedynie 0,1% wysłanych w tym roku elektronicznych kartek z życzeniami będzie zarażonych wirusem lub złośliwym kodem, oznaczać to będzie dziesiątki tysięcy zainfekowanych komputerów - ostrzegają eksperci. Każdy zainfekowany komputer to groźba utraty cennych danych. Konsekwencje mogą być na tyle poważne, by popsuć humor nawet w tak radosny czas, jak Boże Narodzenie.

>> Czytaj także: Świąteczna promocja z robakiem w tle

- Wśród ataków, na które będziemy narażeni w czasie świąt, najgroźniejsze będą te oparte na zabiegach socjotechnicznych. Cyberprzestępcy będą starali się pozyskać nasze zaufanie i skłonić nas do pożądanych przez siebie działań - kliknięcia w zainfekowany link czy ujawnienia poufnych danych dostępu do kont bankowych. Atmosfera świąt sprzyja uśpieniu czujności - uważa Roger Thompson, główny dyrektor ds. badań w AVG Technologies.

Jak bezpiecznie cieszyć się e-życzeniami?

Specjaliści ds. bezpieczeństwa z AVG Technologies przygotowali zestaw pięciu wskazówek, dzięki którym można zminimalizować zagrożenie związane z fałszywymi e-kartkami:

  1. Nie otwieraj bezrefleksyjnie załączników. Najbardziej godne zaufania są e-kartki, które pochodzą od osób, które znasz, a nie od „tajemniczego wielbiciela”.

  2. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie pochodzenia otrzymanej kartki - usuń ją. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

  3. Mimo że większość fałszywych e-kartek wygląda na prawdziwe, jest kilka elementów, które mogą zdradzić czające się niebezpieczeństwo. Są to literówki w nazwach i imionach, zamaskowane dane nadawcy (podpisy typu „Twój kolega” albo „Przyjaciółka”) oraz podejrzanie wyglądające odnośniki do stron WWW.

  4. Zawsze czytaj drobny druczek – nigdy „w ciemno” nie zgadzaj się na żadne warunki, unikniesz sytuacji, w której pozwolisz oszustowi wysłać groźny mail do wszystkich osób ze swojej listy kontaktów.

  5. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Nie musi ono być płatne, ważne jest, by blokowało zainfekowane strony, instalację adware i innych groźnych programów oraz skanowało załączniki.

>> Czytaj także: Prezent na mikołajki od G Data


Źródło: AVG Technologies


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.