Sądowy protokół elektroniczny zainaugurowany w Łodzi

29-09-2011, 07:57

Protokół elektroniczny będzie odpowiednio sporządzonym nagraniem dźwięku i obrazu, które zastąpi protokół tradycyjny. Specjalny sprzęt został już zainstalowany w 346 salach sądowych w całej Polsce. Inauguracja tego rozwiązania oraz prezentacja jego działania miała miejsce wczoraj w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

O e-protokole Dziennik Internautów pisał wielokrotnie. Teoretycznie stosowanie tego rozwiązania możliwe jest od 1 lipca 2010 r., ale większość sal sądowych nie dysponowała odpowiednim sprzętem. Sędziowie zwracali też uwagę na to, że protokół elektroniczny nie przyśpieszy pracy sądów, jeśli nie będą przygotowywane transkrypcje nagrań. Realizacja projektu opóźniała się. Przetarg na realizację pierwszej części projektu, dostawy i wdrażania niezbędnych systemów, został rozstrzygnięty w maju br. 

Do dzisiaj system umożliwiający nagrywanie na salach rozpraw został zainstalowany w 290 salach sądów okręgowych oraz w 56 salach sądów apelacyjnych. Uroczysta inauguracja uruchomienia tego rozwiązania miała miejsce wczoraj w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Uczestniczyli w niej - oprócz Ministra Sprawiedliwości – Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele środowiska sędziowskiego.

Czytaj: HFPC: E-sąd spełnia swoje zadania

Nowe rozwiązanie przewiduje sporządzenie (zamiast pisemnego protokołu) pliku dźwiękowego bądź audiowizualnego. W sprawach rozpoznawanych przez sądy okręgowe nagrywany będzie zarówno dźwięk, jak i obraz, a w sprawach, które trafiły do sądów apelacyjnych - jedynie dźwięk.

Sędzia nie będzie dyktował protokolantowi treści protokołu, w związku z czym rozprawa ma trwać znaczniej krócej. Wszystkie wypowiedzi stron postępowania i innych osób uczestniczących w postępowaniu zostaną nagrane.

Zadaniem protokolanta będzie czuwanie nad tym, aby protokół elektroniczny został prawidłowo sporządzony. Umożliwia to specjalne oprogramowanie zainstalowane na jego komputerze. Za jego pomocą będzie można sporządzać "spis treści" nagrania, czyli tzw. adnotacje. Protokolant będzie także sporządzał szczątkowy protokół pisemny, który zostanie wydrukowany (tzw. protokół skrócony). Protokół skrócony zawierał będzie m.in. oznaczenie sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwiska sędziów, protokolanta, prokuratora, stron, interwenientów, jak również obecnych na posiedzeniu przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz oznaczenie sprawy i wzmianki co do jawności.

W razie konieczności będzie istniała możliwość odtworzenia nagrania do tej pory sporządzonego podczas trwającej rozprawy. Sprzęt zainstalowany na sali rozpraw oraz system informatyczny umożliwią ponadto dokonywanie wideokonferencji na odległość, zaprezentowanie dowodu elektronicznego bądź obrazu z kamery dokumentowej.

Aby proces wdrażania protokołu elektronicznego przebiegał sprawnie na poziomie sądów apelacyjnych, utworzona została sieć pełnomocników ds. wdrażania systemów informatycznych. Koordynatorem krajowym w tym zakresie został prof. Jacek Gołaczyński.

- Wdrażanie protokołu elektronicznego to zaplanowany na kilka lat program. Jego zakończenie zaplanowane jest na 2013 r. – zapowiedział Minister Sprawiedliwości. - Aby system był skutecznie stosowany niezwykle ważne jest odpowiednie przeszkolenie sędziów. Dojdzie do niego jeszcze w tym roku. Szkolenia zorganizuje m.in. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury – dodał minister.

Szacowany koszt wdrożenia całości projektu to 150 mln złotych.

Czytaj: Wnioski do Krajowego Rejestru Karnego złożymy przez internet


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31