Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rząd ma "koncepcję współpracy z internautami" (wideo)

18-02-2010, 15:49

Mamy efekt debaty premiera z internautami na temat cenzury internetu i przejrzystości stanowienia prawa. "Czarnej listy stron" nie będzie, a na stronie premiera pojawiły się "Propozycje współpracy rządu z obywatelami w zakresie praw podstawowych w sferze nowych technologii". Kancelaria Premiera obiecuje m.in. konsultacje ustaw online.

Przypomnijmy, że 5 lutego odbyło się spotkanie premiera z "internautami" i blogerami. Było ono wynikiem przyjęcia przez rząd "ustawy hazardowej", która wprowadzała także nowości w prawie telekomunikacyjnym i w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Chyba najbardziej znanym elementem tych propozycji był Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych (RSiUN), który może się kojarzyć ze... zwykłą cenzurą.

Rejestr był krytykowany od początku, ale rząd się tym nie przejmował. Projekt ustawy hazardowej został przyjęty przez rząd właściwie bez konsultacji i bardzo pośpiesznie. Takie postępowanie rządu wywołało manifestację, listy do premiera i prezydenta, spotkanie z prezydenckim ministrem i wreszcie wspomnianą debatę, w czasie której zadeklarowano zamrożenie prac nad RSiUN.

>>> Czytaj: Debata internautów z premierem zbyt teatralna?

W czasie debaty premier jakby zrozumiał, że ze społeczeństwem informacyjnym trzeba się liczyć. Chyba dlatego kancelaria premiera zdecydowała się na opracowanie dokumentu pt. "Propozycje współpracy rządu z obywatelami w zakresie praw podstawowych w sferze nowych technologii". Możemy się z nim zapoznać na stronie premier.gov.pl.

W dokumencie znalazło się 6 obietnic. W skrócie przedstawiają się one następująco:

  1. Ministerstwo Finansów zaprezentuje poprawioną wersje "ustawy hazardowej" już bez Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych.
  2. Zostaną przeprowadzone konsultacje w sprawie trwających prac legislacyjnych dotyczących internetu (dotyczy to także prawa autorskiego i innych ustaw, a są to ważne rzeczy, na co uwagę zwracał ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich).
  3. W celu przeprowadzenia konsultacji zostanie uruchomiona "platforma komunikacyjna online". Umożliwi ona zapoznanie się z istniejącymi projektami aktów prawnych oraz innymi powiązanymi z nimi dokumentami.
  4. Zasady funkcjonowania platformy komunikacyjnej, zakres i harmonogram prac oraz regulamin uczestnictwa określone zostaną przez "grupę inicjatywną" składającą się z przedstawicieli internautów, przedsiębiorców, ekspertów, organizacji pozarządowych oraz rządu.
  5. Podczas spotkania grupy inicjatywnej zostaną omówione założenia drugiego spotkania premiera z przedstawicielami strony społecznej oraz internautami,
  6. Rządowe Centrum Legislacji przedstawi na swojej stronie na przełomie lutego i marca założenia funkcjonalne platformy internetowej informującej o legislacji rządowej.

Powyższe zapowiedzi wyglądają dość obiecująco, ale warto poczekać na efekty tych zapowiedzi. Patrząc na sprawę bardziej optymistycznie można powiedzieć, że chyba rację mieli przedstawiciele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, określając debatę z premierem jako "początek społeczeństwa informacyjnego".

Sonda
Czy wierzysz, że rząd będzie solidnie współpracował z internautami?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Rząd otrzymał wyraźny sygnał, że obywatele chcą patrzeć mu na ręce za pomocą internetu, że mają dość projektów ukrywanych głęboko w stronach BIP i dyskutowanych tylko z "ekspertami". Świadczy o tym choćby zainteresowanie debatą z premierem.

>>> Czytaj: Bałagan na stronie BIP a przejrzystość prac rządu

Jak czytamy w serwisie StreamOnline, w ciągu trzech godzin trwania debaty z premierem serwery obsługujące transmisje odebrały prawie milion połączeń przychodzących. W ciągu całej debaty odnotowano też prawie 4 tys. połączeń pochodzących z urządzeń iPhone, a taki sposób śledzenia debaty był nowością.

Poniżej zapis wideo debaty dla tych, którzy jeszcze nie oglądali:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data