Rybia robotyzacja, czyli o nowoczesnym szukaniu Nemo

23-03-2018, 10:04

SoFi, prototyp robotycznej ryby stworzony w Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT, pływa podobnie jak jego żywi koledzy. Porusza się, falując ogonem, dzięki czemu wtapia się w podmorski tłum.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sposób, w jaki Miękka Ryba Robotyczna (Soft Robotic Fish, SoFi) się przemieszcza, pozwala jej obserwować podmorskie życie bez zakłócania go. Konstrukcja ogona (silikon i napęd ze sztucznych mięśni) sprawia, że robot SoFi pływa bez hałasów czy drgań. Dzięki temu nie niepokoi innych ryb, może więc do nich blisko podpłynąć i obserwować ich naturalne zachowanie. W testach wypadł dobrze - wydaje się, że jego obecność nie wpływa na zachowanie innych ryb.

 

SoFi nie jest pierwszym robotem, który ma imitować żywe zwierzę - już wcześniej prowadzone były badania nad stworzeniem maszyn naśladujących zachowanie ryb czy ośmiornic (sam MIT już w 2014 roku przedstawił mniej zaawansowany prototyp). Jak mówi Daniela Rus, kierująca Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT, SoFi wyróżnia się samodzielnością:  możliwością poruszania z wykorzystaniem przepompowywania wody przez ogon, zejściem na 18 m pod wodę, wykonywaniem zdalnych poleceń operatora. Ma zatem stać się swego rodzaju "podwodnym dronem", stosowanym w pracach biologów morskich.

Zanim SoFi rzeczywiście wyruszy w swoją pierwszą misję, pozostaje kilka problemów do rozwiązania, poczynając od sprawienia, by nie stał się niczyim posiłkiem.

Zobacz, co piszą na ten temat inne media:

National Public Radio, CNBC, National Geographic, The Wired,

komunikat na stronie MIT, oficjalna publikacja MIT w piśmie Science Robotics

wcześniejsze doświadczenia MIT (archiwa)


Następny artykuł » zamknij

Jak niszczymy smartfony


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.