Ruszył rządowy serwis o telewizji cyfrowej w Polsce

30-10-2009, 11:25

21 października Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło stronę internetową poświęconą tematyce cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.

cyfryzacja.gov.pl - strona główna
fot. - cyfryzacja.gov.pl - strona główna
Powstała witryna znajduje się pod adresem cyfryzacja.gov.pl i ma na celu upowszechnienie informacji na temat tego procesu. Znajdziemy na niej m.in. informację o urządzeniach i antenach potrzebnych do odbioru, kalendarz włączania emisji cyfrowej w poszczególnych rejonach kraju. Serwis odpowiada również na kilkanaście podstawowych pytań użytkowników telewizji naziemnej oraz wyjaśnia wątpliwości związane z wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej.

Ministerstwo wyjaśnia m.in., że cyfryzacja nadawania analogowego oznacza proces, w którym obecny sygnał analogowy zostanie zastąpiony sygnałem cyfrowym, a jej celem jest bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości radiowych.

Jakie korzyści odniesiemy z cyfryzacji telewizji naziemnej?

Po przełączeniu na system cyfrowy będzie więcej miejsca na usługi dodatkowe, takie jak:

  • „wideo na żądanie” (ang. VOD – Video On Demand),
  • dodatkowe narracyjne ścieżki dźwiękowe dla danego programu (audiodeskrypcja) i napisy dla osób niepełnosprawnych,
  • większa liczba kanałów telewizyjnych,
  • telewizja lokalna,
  • telewizja wysokiej rozdzielczości (ang. HDTV – High Definition Television) oferująca lepszą jakość obrazu i dźwięku,
  • szerokopasmowy dostęp do usług multimedialnych itd.

Cyfryzacja będzie się odbywała w kilku etapach, przy czym ostatni z nich ma nastąpić nie później niż w dniu 31 lipca 2013 roku. Oznacza to, że do tego terminu powinna zostać odtworzona na terenie całego kraju w formie cyfrowej cała dostępna obecnie oferta analogowa - czytamy na stronach nowego serwisu.

Odbieranie telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych. Odbiór będzie możliwy za pomocą specjalnych przystawek - tzw. STB (ang. Set-top-box), które będzie można podłączyć do obecnie posiadanych starszych modeli telewizorów lub za pomocą nowoczesnych odbiorników telewizyjnych (telewizorów) fabrycznie wyposażonych w możliwość odbioru cyfrowego (poprzez wbudowane tunery DVB-T MPEG4).

Szczegóły na cyfryzacja.gov.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031