Rusza Rodzina 500 Plus. Jak wygląda składanie wniosku przez internet (bank i ePUAP)?

01-04-2016, 09:33

Wniosek o 500 zł na dziecko możesz złożyć na kilka sposobów. My już sprawdziliśmy jak to wygląda w systemie banku oraz przez ePUAP. Możemy podpowiedzieć który sposób wydaje się wygodniejszy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Od dziś można składać wnioski o 500 zł na dziecko i nie jest to primaaprilisowy żart. Wnioski można składać także przez internet i to na kilka różnych sposobów. 

Ponieważ od dawna piszemy o e-administracji, postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda składanie wniosku online w ramach programu 500+. Na początek postanowiliśmy sprawdzić dwie metody składania wniosku:

  • system transakcyjny jednego wybranego banku
  • ePUAP. 

Zacznijmy od banku. Wybraliśmy PKO BP ponieważ ten bank ma mnóstwo klientów. Z jego e-bankowości korzysta korzysta 3,5 mln ludzi. Poza tym PKO BP był pierwszym bankiem przystępującym do udziału w programie 500+. 

Składanie wniosku 500+ przez PKO BP

Aby złożyć wniosek przez PKO BP należy odwiedzić stronę www.pkobp.pl/rodzina500plus. Znajdziemy tam różne pomocne informacje na temat programu. Żeby złożyć wniosek należy kliknąć w czerwony przycisk "Wypełnij wniosek". 

Rodzina 500 Plus - PKO BP

Następnie przejdziemy do strony logowania, na której trzeba podać numer klienta i hasło. Po zalogowaniu ujrzymy stronę wyjaśniającą krótko ideę programu 500 Plus. Już na tej pierwszej stronie trzeba dokonać pewnego wyboru. Zaznaczamy, czy chcemy starać się o pomoc na pierwsze dziecko (i kolejne) czy na drugie i kolejne. 

Wniosek 500 Plus - PKO BP

Po wybraniu odpowiedniej opcji klikamy "Dalej". Przechodzimy do strony wymagającej podania danych osobowych. Część pól będzie wypełniona automatycznie. 

Na poniższym zrzucie czerwoną strzałką zaznaczyłem przycisk "wyszukaj", dzięki któremu musimy znaleźć organ prowadzący naszą sprawę (może to być np. nasz urząd gminy). Możemy od razu zaznaczyć, że prosimy o wypłatę środków na konto w banku PKO BP. Jeśli mamy dwa konta, musimy wybrać jedno z nich. 

PKO BP - 500 PlusKolejny etap to podawanie danych dzieci do ustalenia świadczenia wychowawczego. Trzeba podać imię, nazwisko, PESEL, płeć, informację o niepełnosprawności oraz stan cywilny. 

PKO BP - 500 Plus

Znów klikamy "Dalej" i przechodzimy do trzeciego etapu składania wniosku (zrzut poniżej). Tutaj trzeba podać dane wszystkich członków rodziny. Od razu uzupełnione są dane osoby składającej wniosek oraz dziecka. Można dodać kolejnych członków rodziny klikając na "dodaj dane członka rodziny". 

PKO BP, 500 Plus

Klikamy "Dalej" i docieramy do ostatniego etapu. Tutaj są oświadczenia i pouczenia (zob. zrzut poniżej). Możemy załączyć dokumenty w formacie PNG, JPG lub PDF. 

Załączniki?

Tu wyjaśnię, że załączane dokumenty mogą być różne w zależności od indywidualnej sytuacji. Niektóre osoby będą musiały dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka (w przypadku opiekuna prawnego) albo oświadczenie członków rodziny o dochodach (jeśli musimy spełnić kryterium dochodowe). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w rozporządzeniu ministra rodziny dotyczącym sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (konkretnie w paragrafie 2).

500 Plus

Musimy też złożyć oświadczenia o prawie do świadczenia, o miejscu pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie oraz o miejscu pobytu członka rodziny. Na koniec możemy kliknąć niebieski przycisk "Wyślij wniosek".

Wysyłanie wniosku przez system PKO BP przebiega gładko i bezproblemowo. Wydaje się to sposobem godnym polecenia. 

Składanie wniosku 500+ przez ePUAP

W Dzienniku Internautów dość dużo pisaliśmy o platformie ePUAP i zachęcaliśmy was przynajmniej do założenia konta. Jeśli już je macie, możecie go użyć do złożenia wniosku w ramach programu 500 Plus.

Gdy wejdziecie na stronę ePUAP, bez problemu zauważycie nową pozycję w katalogu dostępnych spraw. Ta pozycja to oczywiście 500+.

500 Plus - ePUAP

Klikamy w tę pozycję i wybieramy jedną w tej kategorii możliwą do załatwienia sprawę - złożenie wniosku o świadczenie. Przechodzimy do karty informacyjnej usługi (zrzut poniżej). 

ePUAP - 500 Plus

Jak zapewne widzicie, do załatwienia tej sprawy potrzebny jest Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. 

Przechodzimy dalej klikając "Załatw sprawę". W tym miejscu trafiamy na coś naprawdę strasznego - formularz wniosku. Pokazujemy go na zrzucie poniżej (uwaga - to długi zrzut). Możecie kliknąć zrzut by powiększyć. 

ePUAP - 500 plus

Ostrzeżenie przed ePUAPką

Wypełnianie tego formularza jest bardziej żmudne niż korzystanie z systemu banku. Niemniej ma on pewne zalety np pewne rzeczy możecie wpisać od razu w formularzu zamiast załączać je w formie dokumentu. W formularzu są też linki do wzorów oświadczeń. Być może warto zmierzyć się z tym formularzem, ale ostrzegam. Jest jedna rzecz, która może niebezpiecznie podnieść wam ciśnienie krwi. 

Po wypełnieniu formularza i kliknięciu "Dalej" może się okazać, że coś poszło nie tak. Przy pierwszej próbie zobaczyłem tylko komunikat o błędzie i wszystko poszło... do kosza... że tak powiem. Wniosek udało mi się skutecznie wypełnić dopiero za drugim razem. W ogóle ePUAP nie miał dziś najlepszego dnia. 

Jeśli wszystko pójdzie jak trzeba, po kliknięciu "Dalej" ujrzycie podgląd całego wypełnionego formularza i będzie możliwość podpisania go i wysłania. Użytkownikom ePUAP zapewne nie trzeba tłumaczyć jak to zrobić. 

Jeszcze raz powtórzę informację o załącznikach wymaganych do wniosku. Informacje na ich temat znajdziecie w rozporządzeniu ministra rodziny dotyczącym sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (konkretnie w paragrafie 2).

Podsumowanie

Wiem, że są osoby nieufające bankom, które zawsze będą wolały złożyć wniosek przez system "państwowy" taki jak ePUAP czy PUE ZUS. Rozumiem to. Muszę jednak przyznać, ze system banku w tym przypadku wydał mi się bardziej niezawodny i przejrzysty.

W następnych odcinkach cyklu "Oswajamy e-administrację" opiszę jak wygląda składanie wniosku przez inne systemu - PUE ZUS albo Emp@tia.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.