Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rusza projekt Internetowe Konta Pacjentów, czyli Twoje zdrowie w sieci

Sylwia Czubkowska 06-05-2010, 10:18

Wyniki badań, przypomnienia o terminach szczepień, historia chorób - wszystko to ma się znaleźć w internetowych kontach pacjentów, na opracowanie których resort zdrowia właśnie ogłosił konkurs. Do 2017 roku wszystkie szpitale, przychodnie i apteki mają już obsługiwać IKP.

Internetowe konta pacjentów (IKP) to pierwszy etap informatyzacji polskiej służby zdrowia. Mają zastąpić papierowe recepty, zwolnienia lekarskie, wyniki badań i karty pacjentów rozsiane po dziesiątkach szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów lekarskich.

- W IKP będzie pełna, skondensowana wiedza o pacjencie, historii jego chorób, na bieżąco aktualizowane wyniki badań, a nawet przypomnienia o najbliższych szczepieniach, kończących się lekarstwach etc. - tłumaczy Grzegorz Furgał z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jednostki powołanej przez resort zdrowia do koordynacji informatyzacji służby zdrowia.

CSIOZ ogłosiło konkurs na stworzenie prototypu IKP. Nie narzuciło w nim wymagań dotyczących programu. To sam zwycięzca ma zaproponować, jak IKP konkretnie ma wyglądać. Jedno, co twardo utrzymujemy, to to że chcemy, by ruszył on w 2014 roku i by do 2017 roku objęto nim wszystkie placówki medyczne w kraju - dodaje Furgał. W pierwszym etapie własne IKP ma mieć 15 proc. Polaków.

>> Czytaj też: Możesz powiedzieć Google co Ci dolega

Ale ekspertów ten pomysł nie zachwyca. Dane zawarte na tych kontach to łakomy kąsek, a że tak wiele instytucji będzie miało do nich dostęp, stwarza spore zagrożenie, że mogą one wyciekać - ostrzegają.

Więcej w Dziennik.pl w artykule Całe twoje zdrowie będzie w sieci

Sylwia Czubkowska

dziennik.pl

 

 

>> Czytaj też: Portale zarobią na medycynie?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *