Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rusza paywall BitTorrenta. Każdy może sprzedawać przez P2P

19-11-2014, 08:39

Sprzedawanie muzyki przez BitTorrenta wychodzi z fazy eksperymentu. Każdy artysta może tego spróbować, a oferowane warunki są o niebo lepsze od tego, co proponuje chociażby Spotify.

We wrześniu tego roku lider zespołu Radiohead, Thom Yorke, jako pierwszy artysta spróbował sprzedaży muzyki przez BitTorrenta. Internauci mogli pobrać za opłatą album Tomorrow’s Modern Boxes albo mogli za darmo pobrać jeden utwór i teledysk. Od tamtego czasu aż 4,4 mln ludzi zdecydowało się na pobranie treści artysty. Nie wiadomo, jaki odsetek z tego zapłacił. Łatwo jednak policzyć, że gdyby tylko 5% pobierających zapłaciło, to przy albumie kosztującym 6 dolarów przychód mógłby wynieść 1,3 mln dolarów!

Paygate dla wszystkich

Sukces Thoma Yorke zachęcił innego artystę do sprzedaży przez BitTorrenta. Diplo udostępnił swój album pt. Florida w cenie zaledwie 5 dolarów. Za darmo można pobrać obrazki oraz 6 utworów. Za dodatkowe 5 dolarów nabywca dostanie następne 12 utworów. Jak dotąd album został pobrany 261 tys. razy. 

Przy tej okazji BitTorrent ogłosił, że każdy artysta może próbować sprzedaży. Mówiąc ściślej, dotyczy to artystów, którzy zdecydowali się wydać swoje treści w formie pakietu BitTorrent Bundle. O dostęp do funkcji paygate, która umożliwia sprzedawanie treści, można poprosić, wypełniając specjalny formularz

Nie tylko piosenki

Jak podaje serwis VentureBeat, warunki oferowane artystom są korzystne. BitTorrent bierze dla siebie zaledwie 10% przychodu, a 90% trafia do artysty. Zaletą usługi jest też możliwość płacenia przez PayPal, co w praktyce daje artystom dostęp do bardzo wielu rynków.

Należy zaznaczyć, że przez BitTorrent Bundle można sprzedawać nie tylko muzykę, ale wszelkie treści cyfrowe - książki, oprogramowanie, obrazy, co kto chce. 

BitTorrent - masa legalnych treści

Funkcja sprzedawania treści (paygate) nadal jest właściwie eksperymentem, ale legalne udostępniania treści przez BitTorrenta ma już dość długą historię.

Sama firma BitTorrent w roku 2012 eksperymentowała z udostępnianiem pakietu, w którym znalazł się darmowy program i darmowa muzyka, a jednak ten pakiet mógł generować przychód! Powinniśmy też pamiętać o inicjatywie The Promo Bay, która choć nie jest związana z samą firmą BitTorrent, jest przykładem udostępniania legalnych treści przez samych artystów w sieci P2P. Sieć BitTorrenta służy też nie od dziś tym twórcom, którzy samodzielnie udostępniają swoje dzieła na otwartych licencjach. Sprowadzanie BitTorrenta do piractwa jest ogromnym błędem. 

Sonda
Czy zgodzisz się, że BitTorrent może być dla artystów lepszy niż Spotify?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

BitTorrent vs Spotify?

BitTorrent wprowadza funkcję paygate w bardzo dobrym czasie. Trwa przecież dyskusja o Spotify. Mówi się o tym, że streaming wynagradza bardziej wytwórnie niż artystów. BitTorrent może się stać platformą sprzedaży bezpośredniej, która zmieni zasady gry.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data