Od dziś (9 czerwca) można przez internet, bez kwalifikowanego podpisu, przesłać do urzędu wnioski m.in. o „becikowe” lub dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - ogłosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze startem systemu e-PUAP. W praktyce nasza możliwość do korzystania z e-administracji będzie zależeć od poszczególnych urzędów.
Teoretycznie możliwość elektronicznego załatwiania spraw w urzędach powinniśmy mieć od dawna. Odpowiednia ustawa weszła w życie rok temu, ale brakowało rozporządzeń. Nie działał też bardzo ważny element, jakim jest system e-PUAP, czyli Platforma Usług Administracji Publicznej.
Istotnym dla obywatela elementem platformy jest Profil Zaufany e-PUAP, który ma umożliwić kontakt z urzędem bez konieczności stosowania drogiego podpisu kwalifikowanego. Profil Zaufany e-PUAP jest nie tylko rozwiązaniem bezpłatnym, ale również mniej skomplikowanym - nie wymaga żadnych urządzeń oprócz komputera i przeglądarki.
Aby skorzystać z Profilu Zaufanego należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego. Przy rejestracji trzeba podać m.in. adres poczty e-mail, na który będą dostarczane kody autoryzacyjne, podobne do tych, z jakich korzysta się w bankowości elektronicznej.
Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów. Wizyta w urzędzie jest konieczna, aby osobiście potwierdzić, że nikt nie podszył się pod naszą tożsamość. W wybranym urzędzie przedstawiamy urzędnikowi dokumenty potwierdzające nasze dane osobowe, a ten porównuje je z tymi, które wprowadziliśmy do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego np. dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status Profilu Zaufanego. Obywatel jest informowany o założeniu Profilu Zaufanego także drogą elektroniczną, na podany wcześniej adres poczty e-mail.
Po wybraniu interesującej nas usługi dostępnej na ePUAP należy złożyć podpis za pomocą Profilu Zaufanego. Następnie system poprosi o podanie kodu weryfikacyjnego (wysłanego na adres poczty e-mail). Kod ten należy skopiować i wkleić do pola z kodem weryfikacyjnym. Po wykonaniu tej czynności system poinformuje, że podpis jest już poprawny i można wysłać gotowy wniosek do urzędu.
Jak informuje MSWiA, dane osobowe można potwierdzić w punktach zlokalizowanych w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie. Obecnie takich punktów jest 564, w tym m.in.: 399 urzędów skarbowych, 16 urzędów wojewódzkich i 18 ich delegatur oraz 4 oddziały ZUS i 127 konsulatów.
Co ważne, usługi oferowane przez elektroniczną administrację będą odmiejscowione. Obywatel będzie mógł udać się do dowolnej ze wskazanych placówek, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania.
W praktyce to, czy będziemy mogli załatwiać sprawy przez internet, będzie zależało od możliwości technicznych urzędu oraz jego przygotowania do świadczenia nowych usług. Minister Jerzy Miller podkreślił jednak, że zakres spraw możliwych do załatwienia będzie systematycznie poszerzany.
Aktualnie najpopularniejsze sprawy dostępne na platformie ePUAP to m.in.: jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), dopisanie do spisu wyborców, odpisy z ksiąg stanu cywilnego, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, przyznanie dodatku mieszkaniowego, przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, nadanie numeru porządkowego nieruchomości, wniosek o stypendium szkolne, dofinansowanie zakupu podręczników, rejestracja na uczelnię wyższą (w tym momencie na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), deklaracja DR-1 na podatek rolny, wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych i in.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|